NOWE ŻYCIE ZASŁON


Zasłony. Już od jakiegoś czasu wróciły do łask, do wnętrz mieszkalnych i komercyjnych. W jaki sposób ich używać i jakie są ich ukryte zalety, o których nie pomyślimy?


Moje pokolenie kojarzy jeszcze delikatnie zasłony, ponieważ nie było innego rozwiązania na przysłonięcie okna lub ochronę przed słońcem. Delikatnie, ponieważ brakowało chwili do wejścia na rynek polski żaluzji lub rolet. Załapałam się jeszcze w rodzinnym domu na mieszkanie z kolorowymi zasłonami. Zasłony były dawniej nie tylko przesłoną, ale także dekoracją, która później zastąpiły tapety, a w latach 90-tych fototapety.

Dziś moja mama ma gęsią skórkę na hasło: zasłona, dlaczego? Kojarzy je z ciężkim materiałami, które trzeba było co jakiś czas prać i później, ze względu na gruby splot, trudno było je wyprasować… Ja, jeszcze nie zrażona, chętnie po nie sięgam. Dziś okazuje się, że zasłona to już nie tylko przegroda, przesłona, ale także … akustyka. Gdzie możemy wykorzystać zasłony? Oto mały przegląd:

1. ZAMIAST ŚCIANY w małych mieszkaniach można z łatwością stworzyć odrębną przestrzeń na łózko i oddzielić ją zasłoną lub nawet zwiewną firaną.

2. TŁO i WYDZIELENIE, które znika gdy nam się znudzi. Zasłony wkroczyły także do przestrzeni komercyjnych, nie tylko pojawiają się w strefie przymierzalni w sklepach, ale także w biurach, oddzielają np.

3. AKUSTYKA – często jako tło, nie tylko w formie lekkiej zasłony, ale mocno wzorzystej lub nawet aksamitnej w dotyku, poprawia akustykę pomieszczenia, zmiękcza przestrzeń wizualnie i tworzy przytulny klimat

4. ZAMIAST DRZWI – garderoba, ktoś marzy o garderobie, a niestety nie ma możliwości jej umieszczenia w domu. Można wykonać zabudowę szaf bez drzwi, zamiast nich wprowadzić zasłony.

CZY ZNALAZŁEŚ SWÓJ SPOSÓB NA ZASŁONY? CZY PRZEKONUJE CIĘ ICH WIELOZADANIOWOŚĆ? JAK BYŚ ZAGOSPODAROWAŁ ZASŁONY W SWOIM WNĘTRZU?


1 / 2 / 3 / 4 / 5

Ola z apetycznego wnętrza

35 komentarzy:

 1. Hmmm, o oddzieleniu łóżka kotarą/zasłoną jeszcze nie pomyślałam. Świetnie to wygląda! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysł trochę dziwny, o ile zasłony w szafie zamiast drzwi mogę jeszcze zrozumieć to po to zasłony przy łóżku?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo ciekawych inspiracji. Na pewno wykorzystam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypomina mi się dom dziadka, gdzie nie było pokoi a sypialnia oddzielona była zasłoną.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie pomyślałem, aby wykorzystać je w taki sposób!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam, że pomysł z odgrodzeniem łóżka od reszty pokoju jest naprawdę ciekawy!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie spodziewałem się, że takie proste rozwiązanie może być takie praktyczne i ciekawe. Zwykła zasłona a taki efekt!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jejku, świetne zastosowanie! Takie proste, a nikt dotąd na to nie wpadł :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawe pomysły. Uwielbiam zasłony, bo nadają mieszkaniu przytulnego nastroju, chociaż nie wiem czy oddzielałabym przestrzeń sypialną zasłonami. Być może, gdybym nie miała innego wyboru. Ale w każdym pomieszczeniu i na zadaszonym tarasie jak najbardziej. Pięknie to wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniałe inspiracje! Uwielbiam zasłony ze względu na ich wszechstronne zastosowanie. Potrafią także ocieplić wystrój wnętrza.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że na tyle sposobów można wykorzystać zasłony :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zazdroszczę osobom, które mają w sobie tyle kreatywności. ale dobrze że jest skąd czerpać inspiracje ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. no i po co drzwi do szafy jak można zasłonki wykorzystać ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pięknie to wygląda!Szkoda, że w swoim pokoju nie mam takiej wnęki, zastosowałabym to u siebie, a tak mam łóżko na widoku.

  OdpowiedzUsuń
 15. Córka powiesiła zasłony zamiast drzwi do pokoju a mamy w domu labradora warjata :) pewnego razu ktoś zapukał do drzwi ten się zerwał (a był u niej w pokoju) to do drzwi dobiegł w 5 sekund ale razem z tymi zasłonami :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zasłony towarzyszyły mnie w pokoju od najmłodszych lat także i teraz mam zasłony w oknach. Jakoś nie wyobrażam sobie pokoju bez zasłon w oknach.

  OdpowiedzUsuń
 17. Super pomysł , chyba go u siebie wykorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawe inspiracje. Same ciekawe pomysły na wykorzystanie niepotrzebnych zasłon.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam w swoim mieszkaniu zasłony. Użytkowe na oknach. W poprzednim mieszkaniu miałam żabki, któych nie polecam bo zasłony nie są wygodne ( ciągle mi się coś odczepiało). OBecnie mam zasłony na agrafkach i jest to opcja o wiele bardziej komfortowa. Zasłony mam zaciemniające, dzięki temu w pomieszczeniu jest totalnie ciemno jak się je zasłoni ( polecam szczególnie do sypialni, osobiście nie jestem w stanie zasnąć jak mam w pomieszczeniu zbyt jasno....).

  Nie pomyślałam nad tym aby zawiesić zasłony przy łóżku ale wyglada to tutaj całkiem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Zasłony są najlepszym sposobem na ocieplenie wnętrza.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawe rozwiązanie na zasuwanie szafy

  OdpowiedzUsuń
 22. Hmm warto jednak czasami postawić na rolety z nadrukiem.

  OdpowiedzUsuń
 23. A kiedy tryumfalny powrót baldachimów? :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Większość nowoczesnych pomysłów to wynalazki na kilka sezonów. Zasłony jeszcze wrócą do łask, bo są ponadczasowe.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo ciekawą opcją są też zasłony z napędem. Słyszałaś o czymś takim? Zajrzyj na stronę https://www.knall.com.pl/c190,Do-zaslon gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 26. Świetny patent szczególnie w kawalerkach. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Pomysł znakomity. Bardzo mi się podoba

  OdpowiedzUsuń
 28. ja też mam obecnie w odziedziczonym domu podobny kącik i szukam dla niego rozwiązania - to jest całkiem sympatyczne muszę przyznać :)

  OdpowiedzUsuń
 29. ja takie rozwiązania bardzo podziwiam :) uważam, że to super pomysł ale sama bym na pewno na to nie wpadła więc szacuneczek :) ciekawe jak wiele osób stosuje to w swoich mieszkaniach?

  OdpowiedzUsuń
 30. Super pomysł :) Pięknie to wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Dużo świetnych inspiracji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 32. Rozwiazanie ciekawe. I nie widzę go tylko tutaj bo widziałam również i w innych katalogach wnętrzarskich. Sama jednak nie wiem czy bym się na nie zdecydowała z uwagi na to, ze wydaje mi się to mało praktyczne. Stylizacja jedank bardzo mi sie podoba bo jest elegancko, stylowo oraz nowocześnie. Poza tym są tutaj świetne kolory!

  Nie wiem czy zwróciliście uwage na modernistyczne oświetlenie. Podobne mozna znaleźć w sklepie Elampy:
  https://www.elampy.pl/wiszace/5727-lampa-wiszaca-kula-w1-grach.html

  Mozna podejrzeć sobie pod tym linkiem.

  OdpowiedzUsuń

Instagram