NIE CÓŻ, ale CO ZE SZWECJI


Chciałam jak najprędzej napisać ten post, zanim tylko zapomnę wiele tych drobnych wspomnień z mojej pierwszej wycieczki do Szwecji.

Od czasu gdy pisze tego bloga, na drodze wielu inspiracji, poznałam styl skandynawski. Styl ten kojarzył mi się zazwyczaj z pełnymi światła, naturalnych elementów, prostymi wnętrzami. Wiele osób zaczęło kojarzyć styl ten z białymi wnętrzami, szarymi ścianami, a jest nieco inaczej. To podstawa, przez którą wiele polskich domów już przeszło i przekonało się, że każdy potrafi zaprojektować sobie mieszkanie.  Co bardzo cieszy oko, ponieważ zaczęliśmy przypadkiem uczyć się, nie co jest w danym momencie trendem, ale co jest estetyczne i co warto w domu posiadać.

Po podróży poznałam jeszcze więcej innych elementów, które dopełniają styl skandynawski i czynią go bardzo naturalnym, nie tylko mówiąc o użytych w nim przedmiotach.


1. O T W A R T Y   D O M 
Domy Skandynawian są ciepłe w odbiorze. Mają pełno elementów ocieplających wnętrze: świece, surowe tekstylia, miękkie poduszki. Dom wygląda tak, jakby czekał na domowników i grzał jego atmosferę podczas ich nieobecności, a jednocześnie jakby zapraszał gości.

2. L A M P Y   W   O K N A C H 
To coś wspaniałego. Nie ważne, czy to skandynawski dom czy mieszkanie, każde z nich ma przynajmniej w jednym oknie lampę. Dlaczego? Czy to kolejny trend? Nie... to a propos otwartości, lampy w dawnych czasach miały być latarniami dla wędrowców, do których mogą zmierzać. Z tego względu, że Szwecja jest dużym krajem, ale z małym zaludnieniem, odległości są duże. Lampa, nie dość, że doświetla dom podczas, gdy na zewnątrz szaro i ponuro.

3. G N I A Z D K A   P O D   L A M P Y
W Polce staramy się aby wszystko było estetyczne i nieskazitelne. Planujemy dokładnie oświetlenie, a i tak ostatecznie wychodzi klops... W Szwecji na suficie w kilku miejscach montują specjalne wtyczki, do których podpina się lampy. W ten sposób można zmienić aranżację oświetlenia zależnie od potrzeb.

4. M I N I M U M   W Y P O S A Ż E N I A
Tak, minimum wyposażenia, czyli to co najważniejsze. Pokój hotelowy, w którym mieszkałam miał tylko łóżko, pufę, schodkową półkę, wieszak, lampkę nocną, lampę w oknie (bo jakżeby inaczej) i mini stolik nocny. Czy potrzeba coś więcej? Przecież w tym pokoju tylko śpię.

5. M O B I L N E   W Y P O S A Ż E N I E
Meble nie są w zabudowie, chyba, że są to meble, które niezależnie od sytuacji i domowników zawsze tam zostaną. Pozostałe meble nie są dużych gabarytów, a są mobilne. Można je z łatwością przenieść w inne miejsce, w zależności od sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Chociażby, na ścianie wisiała taca z koziołkami, jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca na odłożenie rzeczy bądź po prostu dodatkowy stolik.

6. L E G A L N E   N O C O WA N I E
Nawiązując do punktu 1 i 2, zgodnie ze szwedzkim prawem, każdy, nie tylko Szwed, ma prawo rozbić namiot czy po prostu przebywać na kogoś posiadłości do 24 godzin.   Dlatego, jeśli ktoś planuje wędrówkę z namiotem przez Szwecję, niech sie nie martwi o nocleg.

7. D O S T Ę P   D O   W O D Y
To kolejny punkt dotyczący prawa szwedzkiego. Każdy, niezależnie od tego czy jego dom jest przy samym jeziorze czy nie, powinien udostępnić innym dostęp do wody. Nie można robić ogrodzeń i prywatnych pomostów. Woda jest dla wszystkich.

8. "N I E Z A D B A N E   O G R Ó D K I"
W Polsce nasze ogrody przypominają miejsca dobrze zaplanowane i zaprojektowane. W Szwecji, ogrody żyją własnym życiem. Podobnie jak domy, są minimalne i nikt nie złości się, że w miejscu nieplanowanie wyrośnie roślina, która nie powinna tam być. Wszystkie gatunki są mile widziane.


Od niedawna pracuję w IKEA, co prawda, nie w sklepie, a nowym projekcie IKEA, nie związanym z domem, tylko biznesem. Cieszę się, że mam dzięki temu możliwość na co dzień obcowania ze stylem skandynawskim i pogłębianie wiedzy na jego temat. Co najciekawsze, lubię ten styl i jego filozofię, ale dzięki niemu staram się szukać w naszych tradycjach nieco wskazówek, jak w duchu spokoju Skandynawii szukać tego stanu w naszych rodzimych zwyczajach.

Zdjęcia wykonałam w Be. Hotel do którego Was serdecznie zapraszam. Wegańska kuchnia i Polska Właścicielka :)

JAKIE SĄ WASZE WRAŻENIA Z WYCIECZEK DO SKANDYNAWII? CZYM JEST DLA WAS STYL SKANDYNAWSKI? CO WY MYŚLICIE?


fot. apetycznewnetrze

Ola z apetycznego wnętrza

18 komentarzy:

 1. Cieszę sie, ze wizyta u nas dostarczyła ci tyle inspiracji. Dziękuje za to, ze dzielisz sie swoimi obserwacjami i pomysłami. Pozdrawiam i zapraszam z kolejna wizyta. Latem jest tu u nas wyjątkowo ciekawie :-)
  Grasha Be.hotel Älmhult

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grasha! Aż tu dotarłaś! :) bardzo dziękuję za miły komentarz. Tak jak wspominałam, na pewno do Was wrócę :)

   Usuń
 2. Zdecydowanie styl skandynawski jest pełen inspiracji i w naszych projektach można spotkać jego akcenty polecam zerknąć na nową odsłonę strony studia architektury wnętrz http://www.anchal.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo że mam już trochę dość zimowej i chłodnej atmosfery, to trzeba przyznać, że ten skandynawski styl jest warty uwagi :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie sądziłam że IKEA ma swoje muzeum. Nie sądziłam również, że znajdujesz się na jednej z okładek ich katalogu! Gratuluję

  OdpowiedzUsuń
 5. Styl skandynawski uwielbiam. Bardzo inspirujący wpis.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie ciekawostki. Sporo się dowiedziałam

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem takie informacje są naprawdę bardzo przydatne. Sądzę, że nie jedna osoba będzie tym zaciekawiona.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam styl skandynawski właśnie za minimalizm. Kiedyś wahałam się jeszcze pomiędzy nim, a industrialem, ale teraz nie mam już wątpliwości, który podoba mi się najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niesamowicie klimatyczne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam tego typu wpisy, oby więcej takich!

  OdpowiedzUsuń
 11. Szwecja mnie zachwyca pod względem architektury od zawsze. Potrafią stworzyć przytulny klimat pomimo minimalizmu :) Najbardziej zaskoczył mnie brak firan i zasłon w oknach - w Polsce nie do pomyślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Gdybym komuś w Polsce zaproponował gniazdko na suficie, popukałby się w czoło :D Ale co kraj to obyczaj :) Na szczęście dotarł już do nas trend z lampkami, przecież u nas też wcale nie jest tak słonecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Absolutnie kocham Szwecję, ale ze stylu skandynawskiego tylko sofy mnie kupują :D U siebie mam Malmo od Puszmana (bo lubię miasto Malmo, ale sofa też piękna :D niestety nie mieli modelu Goeteborg :D) i bym nie wymieniła na nic innego, można na stronie zobaczyć jak wygląda https://puszman.com/. Ale reszta mebli już full design, naklejki na ścianie, kwiatki i kurzołapy. Tu mi ze Szwedami nie po drodze :)
  Swoją drogą, nie jest trochę patologiczne że na 24h można komuś tak o wbić na posesję? Chyba bym nie zdzierżyła jakby mi ktoś namiot na ogródku rozstawił, bronię terytorium jak wilczyca.

  OdpowiedzUsuń
 14. Powiem, Wam, że ja ogólnie akurat najpierw próbuję zaaranżować cały ogród, a dopiero później będę interesował się takim tematem, jak ogrodzenie. Myślę, że fajne wskazówki można znaleźć sobie na stronie https://www.nowiny.pl/129299-sposoby-na-wyznaczenie-strefy-do-wypoczynku-w-ogrodzie.html , bo nie dość, że przeczytacie o ogrodzie, to jeszcze o meblach.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo lubię skandynawską prostotę. Ich minimalizm zdecydowanie do mnie przemawia. Co do oświetlenia - to bardzo ciekawe rozwiązanie z tymi specjalnymi wtyczkami. Niezwykle praktyczne. Ogólnie wnętrzarstwo w Szwecji wydaje mi się dobrze przemyślane i przyjemne dla oka. Bardzo ciekawy wpis! Fajnie, że dołączyłaś zdjęcia, które to wszystko obrazują. :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram