SCHODY – SCENA W TWOIM DOMU


Schody kojarzą mi się z amerykańskimi filmami. Zauważcie, na każdym z filmów dla małych i większych dziewczynek, księżniczka czy inna główna bohaterka schodzi wolnym krokiem z reprezentacyjnych schodów. Wszyscy są oniemiali. Rozchodzą się brawa, po Sali balowej, czy tez przedpokoju w zwykłym domu…

Schody od lat są nie tylko środkiem komunikacji pomiędzy dwoma poziomami, ale także czymś w rodzaju sceny i strefy, która powinna żyć w naszym domu. W latach gdy królował dom typu kostka, klatka schodowa była zamknięta, zimną strefa, która przemieszczano się, gdy była taka potrzeba. Obecnie, unika się takiego rozwiązania. Wspominając dzieciństwo, lubiłam siedzieć na schodach. Czy to w domu czy na zewnątrz, bo obserwowałam świat z innego poziomu niż zwykle. Obecnie, już nie tylko w domach jednorodzinnych, ale w wysokich kamienicach czy dwupoziomowych mieszkaniach, schody są elementem uzupełniającym funkcję domu. Na rynku pojawia się wiele rozwiązań, które proponują nam nawet samodzielne postawienie schodów. Włoski producent, firma Fontanot, proponuje rozwiązanie i wzornictwo, które zadowoli każdą przestrzeń, niezależnie od stylu. Nikt z nas nie czuje się projektantem schodów, wiąże się z nimi wiele detali, nieraz bardzo trudnych do rozwiązania. Na stronie firmy Fontanot , znajdziecie kreator schodów, który pozwoli Wam zobaczyć przewidywany efekt końcowy projektu. Zobaczcie tu przykład …

W jaki sposób zaplanować schody?

Aby zobaczyć, efekt planowanych przez nas schodów, można skorzystać z kreatora tej konstrukcji TUTAJ.  Jednak ważny jest nie tylko ostateczny efekt, ale również miejsce i otoczenie, w którym planujemy schody.
 1. Jeśli macie taką możliwość, warto umieścić schody w centrum otwartej przestrzeni. Wtedy, efekt amerykańskiej księżniczki, murowany! Schody staną się nie tylko elementem funkcjonalnym wnętrza, ale także miejscem żyjącym z innymi strefami domu.
 2. Stopnie, jeśli masz taką możliwość, postaraj się poszerzyć dolne stopnie lub wprowadź spocznik. Tak abyś mógł wykorzystać stopnie schodów również do siedzenia i obserwacji otoczenia z góry.
 3. Pamiętaj, że schody, to element konstrukcyjny, który pełni również funkcję dekoracyjną. Warto umieścić go w pobliżu naturalnego światła. Przy oknie lub pod oknem dachowym. Naturalne światło będzie kształtować światłocień schodów, a także wskaże drogę do celu. Także, ze schodów będziesz mógł podziwiać ładny widok.

CZY MACIE SCHODY W SWOICH DOMACH? JAK JE PLANOWALIŚCIE? CZY LUBICIE Z NICH KORZYSTAĆ? CZY SĄ WYGODNE? CZY KORZYSTACIE Z NICH NIE TYLKO JAKO ELEMENT ŁĄCZĄCY DWA POZIOMY?


foto / Fontanot

Ola z apetycznego wnętrza

30 komentarzy:

 1. Spiralne schody są świetną alternatywą w miejscach gdzie nie ma większej przestrzeni dla położenia schodów. Klienci bardzo często o tym zapominają, że istnieje i w takiej sytuacji jakieś rozwiązanie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Spiralne schody bardzo efektownie wyglądają i są świetną opcją dla małych mieszkań. Ja osobiście nie jestem ich zwolenniczką i wolę tradycyjne schody.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne są te schody. Wyobrażam sobie takie w swoim mieszkaniu. Na pewno takie schody potrafią odmienić każde mieszkanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Schody rzeczywiście prezentują się naprawdę wspaniale, ale dla mnie byłyby zbyt strome, więc nie zdecydowałbym się na takie rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie przymierzam się do wymiany schodów w moim domu. Schody zaprezentowane w artykule, prezentują się naprawdę rewelacyjnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie też trochę za strome. Bałbym się zostawić dziecko samo w domu z takimi schodami. Ale fakt, że estetyczne i ładnie się prezentują. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Popieram w 100% poprzednika :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Podobają mi się, ale wolę bardziej bezpieczniejsze schody :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tylko czemu schody są zawsze takie drogie? :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Naprawdę ładne, choć ja nienawidzę wchodzić po tego typu schodach. Jak dla mnie zbyt wąskie :)

  - - -
  Zapraszam do zapoznania się z aplikacją Moja Gazetka

  OdpowiedzUsuń
 11. Obie wersje kolorystyczne bardzo fajne, aczkolwiek moje serce zdecydowanie skradły te czarne :) Lubię takie schody, bo nie zabierają nieraz cennego miejsca, a przy tym same w sobie są piękną dekoracją mieszkania :)

  OdpowiedzUsuń
 12. No mnie też bardziej przekonała wersja czarna.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bo czarna wygląda o wiele wiele lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 14. Spiralne schody są odpowiednie do małych pomieszczeń i są bardzo efektowne ale trochę niewygodne z mojego punktu widzenia.

  OdpowiedzUsuń
 15. ale do małych to ile metrów kwadratowych

  OdpowiedzUsuń
 16. Schody prezentują się pięknie, ale czy zdecydowałabym się na takie w moim mieszkaniu? Chyba nie, ze względu na ich wątpliwą praktyczność. Są dość "ciasne".

  OdpowiedzUsuń
 17. Spiralne metalowe schody są świetną opcja dla niewielkich domów. W mojej opinii wyglądają najlepiej jeśli prowadzą na otwartą antresolę. Ciekawą opcją jest też zastosowanie drewnianych schodów spiralnych, ale niestety trzeba się znacznie bardziej napracować przy montażu oraz wymagają większej pielęgnacji.

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny wpis. Czekam na kolejne z niecierpliwością!

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ciekawy artykuł :) Niedługo mam zamiar wymienić schody w moim domu, więc post mnie zainteresował.

  OdpowiedzUsuń
 20. Piękne schody! Mając małe lub średniej wielkości mieszkanie zdecydowanie chciałbym takie mieć. Raz, że ładnie wyglądają, a dwa, że nie zabierają zbyt wiele miejsca.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ale super takie schody, chociaż na starość nie wyobrażam sobie chodzenia po nich

  OdpowiedzUsuń
 22. Schody spiralne to fajna sprawa :) Aczkolwiek z moimi ostatnio się coś wydarzyło i cała konstrukcja zaczęła się ruszać(mam całe schody stalowe). Musiałem szukać usług ślusarskich w Pszczynie, bo tutaj mieszkam, żeby mi to szybko naprawili bo miałem całkowicie wyłączone piętro :p

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo ładne i bardzo oryginalne schody, które na pewno bardzo ładnie komponują się z całością pomieszczenia. U mnie takie schody byłyby niemożliwe do wykonania, więc są klasyczne w stonowanych kolorach. Pozostaje mi tylko wykonanie odpowiedniej balustrady do nich, ale to już zlecę profesjonalistom, których znalazłem tutaj https://salgat.pl/oferta/balustrady . Firma ma wiele do zaoferowania, realizacje są chwalone i polecane, a na dodatek korzystają z dobrych produktów i mają możliwość wykonania darmowej wyceny.

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo fajne schody. Na pewno nie zajmują dużo miejsca. odpowiednio wykonane potrafią nadać uroku pmieszczeniu.

  OdpowiedzUsuń
 25. Takie schody to bardzo ciekawa dekoracja

  OdpowiedzUsuń
 26. Dla mnie lepsza jest czarna wersja.

  OdpowiedzUsuń
 27. Przepiękne propozycje, jednak mi się marzą drewniane schody wykonane w eleganckim stylu. Nie umiałam znaleźć nic zadowalającego u popularnych producentów, dlatego prawdopodobnie nawiążę współpracę z pracownią stolarską.

  OdpowiedzUsuń
 28. Schody mogą być też pięknym elementem aranżacyjnym całego domu. Ja zdecydowanie jestem fanką takiego rozwiązania, jak Balustrady szklane na schodach. Dlatego, jeśli będę w swoim domu kiedyś miała piękne schody, to na pewno w połączeniu właśnie z taką balustradą.

  OdpowiedzUsuń

Instagram