JODEŁKA, METRO STYLE czy ... ?


To w jaki sposób układać płytki, chyba każdy wie, ale nie każdy wpadnie na pomysł aby zrobić coś niespotykanego… nie mam tu na myśli czegoś, czego nikt nigdy nie wynalazł. Czasem przekręcenie o 90 stopni jednego przedmiotu, wprowadza niesamowita zmianę.


Jeden materiał, a ile możliwości! Prosta cegiełka, płytka (zazwyczaj o standardowych wymiarach), a mało kto korzysta z jej elastycznego sposobu nie tylko na funkcjonalność, ale także na dekorację. Kolejną ciekawostką tego produktu jest to, że wykorzystywany jest nie tylko w domach. Od lat jest on ulubieńcem komercyjnych przestrzeni, w szczególności tych związanych z kolejnictwem. W jaki sposób układać płytki cegiełki w domu?

1. PROSTOTA - zawsze na czasie i nigdy nie znudzi oka. Chociaż w tej prostocie tez można nieco zaszaleć. Układ płytek, jak układ cegieł może się różnic. Pojedynczy element może zostać przesunięty wobec drugiego (w tzw. wozówkę) o połowę lub o tylko o 1/3 płytki.

2. W JODEŁKĘ - regularna lub "przekoszona" o 90 stopni, niekoniecznie budowana na zakładkę. Nawet wzór jodełki może być modyfikowany, chociaż na pierwszy rzut oka trudno sobie wyobrazic inny układ.  

3. OBRÓT o 90 STOPNI - zdecydowanie "wyciągnie" w górę pomieszczenie. Ustawione płytki w pionie, jedna nad druga lub przesunięte względem siebie, stworzą wzór, który podniesie całe pomieszczenie do góry. Taki sposób układania płytek jest polecany np. przy ścianach nad blatem kuchennym. 

4. OBRÓT o 45 STOPNI - to również bardzo ciekawe rozwiązanie, mało spotykane, bo kosztowne. W ten sposób obrócona płytka ma wiele odpadów, stąd też nie ma dużo zwolenników tego układu. 


KTÓRY UKŁAD PODOBA WAM SIĘ NAJBARDZIEJ? KTÓRY WYKORZYSTALIBYŚCIE U SIEBIE W DOMU? JESTEŚCIE ZWOLENNIKAMI PŁYTEK TYPU METRO? A MOŻE ZAPOMNIAŁAM WSPOMNIEĆ O JAKIMŚ INNYM SPOSOBIE NA PŁYTKĘ METRO STYLE?

foto  0 / 1 / 2 / 3 / 4 / 5 /

Ola z apetycznego wnętrza

12 komentarzy:

 1. Podoba mi się ułożenie płytek w jodełkę. Rzadko spotykane ale wygląda bardzo efektownie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zakochałam się w całości z 3 zdjęcia...achhh

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem tradycjonalistom - wybieram poziomy układ:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Układ w jodełkę jest super :) Sama robiłam niedawno remont i mam tak ułożone płytki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Styl układania płytek na jodełkę bardzo mi się podoba Wnętrze takie jest oryginalne i nieszablonowe. Szczególnie ciekawie prezentuje się to na pierwszym zdjęciu w kuchni. Wydaje mi się jednak, że jeszcze lepiej byłoby gdyby jodełka była drobniejsza ( mniejsza mozaika zawsze jest bardziej elegancka i stylowa).

  Nie widziałam jednak takiego rozwiązania na żywo. Większość układa płytki tradycyjnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się ułożenie w jodełkę nawet zwykłe płytki wyglądają efektownie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzeczywiście apetyczne to wnętrze :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie kinkiety wyglądają na tych płytkach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo podoba mi się układanie płytek w tzw. "jodełkę", przez co najbardziej do gustu ze wszystkich przedstawionych tutaj realizacji przypada mi pierwsze i przedostatnie zdjęcie. Według mnie taka jodełka jest ponadczasowa - nigdy nie wychodzi z mody. Sama remontując swoją łazienkę chciałabym mieć tak ułożone płytki. :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram