Czy potrzebny jest architekt w planowaniu mieszkania?


Kto z Was miał problem z wyborem kolorów do swojego domu? Kto z Was zastanawiał się czy zawiesić w oknie firankę czy roletę? Co sprawiło Wam największy problem podczas urządzania mieszkania? Jest pewnie wiele pytań, które mogłabym Wam zadać, ale jedno ostatnio nie daje mi spokoju: czy potrzebujemy architekta podczas projektowania swojego mieszkania?

Po tym wpisie pewnie obrażą się moim koledzy i koleżanki architekci … jednak, chciałabym podzielić się z Wami moimi przemyśleniami związanymi z projektowaniem wnętrz.

Spoglądając na moją ścieżkę, która przebyłam od momentu ukończenia studiów, zauważyłam, że projektowanie wnętrz mieszkalnych jest dla mnie jedną z najtrudniejszych rzeczy. Dlaczego? Praca z klientem, który na celu ma zaplanowanie wnętrz swojego domu jest trudna. Zazwyczaj widzimy się pierwszy raz w życiu, nie znamy się, ja nie znam jego potrzeb i stylu życia. Owszem, wielu z Was powie teraz: „trzeba przeprowadzić wywiad”. Tak, oczywiście. Jednak to zazwyczaj nie wystarcza. Jako architekt i już user experience designer stwierdzam, że proces projektowania wnętrz mieszkalnych dla osób prywatnych powinien zupełnie inaczej wyglądać… O czym będę chciała Wam szerzej powiedzieć niebawem. Kiedyś myślałam, że problem uzgodnienia z Klientem projektu, jest spowodowany moją niewiedzą. Nieraz podcinało mi to skrzydła. Dziś stwierdzam, że żaden projektant nie jest geniuszem ani też nie jest w stanie wiedzieć wszystkiego. Bardzo często Klient nie wie czego chce. W jaki sposób może pomóc architekt? Dobrym wywiadem w towarzystwie warsztatów. Wspólne projektowanie „na żywo” pomoże Klientowi w odkryciu czego tak naprawdę chce. Jakich materiałów, jakich elementów wyposażenia. Architekt doradzi w jaki sposób użyć kolorystykę, zbudować ścianę, czy zaprojektować zabudowę kuchenną, jakie oświetlenie dobrać i jak się z tym wszystkim uporać. Ostatecznie wszystko zaprojektuje Klient, a architekt doradzi :) 

Za niedługo napisze Wam więcej o tej metodzie … a tymczasem zapraszam Was do wypełnienia krótkiej ankiety na temat urządzania mieszkania :) 

Z czym mieliście największy problem w urządzaniu mieszkania? Co sprawiło Wam najwięcej przyjemności? Co było najtrudniejsze? Co było najbardziej czasochłonne? Czy zatrudniliście architekta?1 / 2 / 3 

Ola z apetycznego wnętrza

16 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej metody, więc czekam cierpliwie na więcej informacji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. ja również jestem ciekawa tej metody...nierzadko projektowy proces twórczy bywa bardzo trudny...wymaga wielu godzin pracy..rozmów..spotkań..kompromisów

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygowałaś mnie pisząc o jakiejś tajemniczej metodzie, ale wiem jedno, że architekt się zawsze przydaje. Zawsze człowiek o czymś zapomni, a potem nagle się okazuję, że trzeba wołać kogoś do pomocy. Ja miałem problem trochę innej natury, ale bez deratyzatora się nie obeszło...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta zielona ściana na pierwszym zdjęciu jest piękna! Już dawno zastanawiałam się nad podobnym kolorem w moim mieszkaniu, ale cały czas odsuwałam to na bok. Chyba w końcu się zdecyduję ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Praca architekta czasami jest niezbędna, jednak jeśli planujemy drobną zmianę naszego wnętrza, to z pewnością poradzimy sobie sami, jeśli wiemy czego chcemy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda bardzo zadbanie i urządzone tak w dobrym smaku :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ludzie są różni jedni mają mnóstwo pomysłów inni nie a niektórym się po prostu nie chce. Moim zdaniem na pytanie "Czy potrzebny jest architekt" każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Ja nigdy z takich usług nie korzystałem i myślę że nie skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Grunt to mieć własną wizję i nie bać się zmienić wystrój według własnego pomysłu, a okaże się że to był świetny pomysł który da świetny efekt ;) Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie musi być potrzebny jeżeli posiadamy wyczucie gustu i wiemy czego tak naprawdę chcemy, niestety nie zdarza się to często, gdyż z reguły podoba nam się wiele, albo nie podoba nic, a to jest niebezpieczne. Ostatnio podczas rozmowy ze znajomymi którzy wprowadzili się do swojego domu jakieś 10 lat, a wspomnę ze ja była w trakcie planowania aranżacji mojego mieszkania poinformowali mnie, że oni są niezmiernie wdzięczni, że poprosili znajome biuro aranżacji wnętrz, bo dzięki temu nic od momentu projektowania do dnia dzisiejszego im się nie znudziło i jest cudownie ponadczasowe. Ja polecam biuro architektury wnętrz z którego przekonana ich argumentami sama ostatnimi korzystałam, mają nieziemskie realizacje.

  http://www.anchal.pl

  Krycha

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeglądnęłam. Słabe te wnętrza.

   Usuń
 10. Oczywiście, że nie można inspirować się różnymi galeria oraz blogami :), polecam zajrzeć tutaj http://gumberry.com.pl/sztukateria/

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak napisał ktoś wcześniej, to zależy indywidualnie od potrzeb każdego, czy architekt okazałby się pomocny, czy może przeciwnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czasami moze i architekt wydaje sie nie potrzebny ale jednak jakis ciekawy pomysł kazdy porządny architekt podrzuci który zwykłemu Kowalskiemu moze nie przyjsc do głowy

  OdpowiedzUsuń
 13. Cóż, ja uważam że wynajęcie architekta zabija przyjemność przy urządzaniu mieszkania. Sam pamiętam, jak z żoną siedzieliśmy z ołówkiem i notatnikiem i planowaliśmy wszystko, od koloru i ustawienia mebli, po takie detale jak rodzaj oświetlenia w kuchni czy kolor karnisza. Ma to swój urok!

  OdpowiedzUsuń
 14. To oczywiste, że zawsze będzie dyskusja czy architekt lub projektant wnętrz jest potrzebny, bo wiele osób uważa, że samodzielnie poradzi sobie z zadaniem. Z drugiej strony ludzie często nie zdają sobie kompletnie sprawy, ile pracy wymaga stworzenie gotowej aranżacji. Komunikacja z klientem też jest bardzo ważna, a wiadomo że klienci są bardzo różni i tak jak pisałaś, i nie zawsze wiedzą dokładnie czego oczekują.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiem z własnego doświadczenia, że urządzanie domu nawet z pomocą architekta nie jest łatwe. Każdy kto myśli, że wynajmując specjalistę będzie zwolniony z podejmowania decyzji odnośnie stylu, kolorów, mebli, dodatków, to jest w dużym błędzie. Pół biedy jak mamy pomysł i wiemy czego chcemy, jak jesteśmy niezdecydowani, to współpraca nie będzie prosta. Ja podczas urządzania domu, korzystałam z pomocy Pani Doroty Kowalczyk, która prowadzi galerię Maison Creative, chciałam wprowadzić do pomieszczeń trochę luksusu, lubię styl francuski, także bardzo szybko doszłyśmy do porozumienia. Moim zdaniem architekt jest potrzebny, ale nie można liczyć na to, że odwali za nas całą robotę.

  OdpowiedzUsuń

Instagram