Uporządkowana przestrzeń ... BLOGA. Jak? Dlaczego? Po co?


Jak planujecie majówkę? Ja w domu, w górach, ale w drodze na pociąg wstępuję na spotkanie Blogów Wnętrzarskich, gdzie poprowadzę warsztaty User Experience. O co chodzi i dlaczego chce coś powiedzieć na ten temat?

UX Design (User Experience Design), to w wolnym tłumaczeniu Architektura pozytywnych doświadczeń. Niebawem będę absolwentką tego kierunku, ale mimo, że moja edukacja kończy się dopiero teraz, to z tym terminem, nieświadomie mam do czynienia już od prawie 10 lat. Dlaczego? Mimo, że UX Design, to termin związany głównie z nowymi technologiami i internetem, to swoje początki ma również w Architekturze. Architekci od lat starają się aby ich projekty były użyteczne i wywoływały wyłącznie pozytywne skojarzenia. Niektórym się to udaje innym niestety trochę mniej … W każdym razie, od momentu, gdy Internet przerósł proste strony www, a nikt z nas nie wyobraża sobie dnia bez zerknięcia na Facebooka czy Instagrama, to należało zastanowić się jak porządkować wirtualny świat, aby był dla nas przyjazny. W ten sposób pojawili się UX Designerzy, czyli ludzie, którzy projektują przestrzeń wirtualną (nie mylcie z programistami, którzy ją kodują!).

Sama jakiś czas temu, stwierdziłam, że poprzez bloga stałam się Architektem części Świata Wirtualnego, dlatego chciałam się przyjrzeć bliżej temu tematowi. Studia pozwoliły mi na pogłębienie wiedzy, nie tylko z zakresu IT, ale także psychologii, co jest dla mnie mega wciągającym zagadnieniem. Obserwowanie ludzi czy projektowanie komercyjne dla przyszłych jeszcze mało znanych użytkowników, jest bardzo trudne. Podobnie z pisaniem bloga. Na początku nie wiemy, kto będzie chętnie do nas zaglądał i dlaczego.

Bardzo się cieszę, że Magda z Piotrkiem z Blogów Wnętrzarskich zaproponowali mi, abym podzieliła się moimi obserwacjami związanymi z UX podczas majówkowego spotkania Blogów Wnętrzarskich. To dla mnie ogromne wyróżnienie! Jestem bardzo ciekawa, co dziewczyny powiedzą na ten temat podczas Warsztatów. Po Wydarzeniu, na pewno podzielę się z Wami co udało nam się ustalić :) A tymczasem, trzymajcie za mnie kciuki :)

Czy uważasz, że blog to Twoja marka? Co uważacie na temat skupienia się nad rozwojem swojej marki? Jak należy o nią dbać? Czy warto starać się o zachowanie dobrego wizerunku estetycznego? Czy warto słuchać swoich czytelników? 

foto /

Ola z apetycznego wnętrza

3 komentarze:

  1. Z całą pewnością to co mówią czytelnicy jest bardzo istotne. Nie zawsze można trafiać w gusta i pisać o tym czego ktoś od nas oczekuje, warto zatem pytać co chcieliby usłyszeć odbiorcy. Blogi na których się tego nie robi po jakimś czasie przestają cieszyć się takim zainteresowaniem jakie miało miejsce na początku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Prowadzenie bloga to na pewno kwestia poświęcenia mnóstwa czasu i pracy. Do tego też trzeba dobrać sobie odpowiedni internet, jak i oczywiście możliwości strony. Pozycjonowanie bloga również wchodzi w grę. Poza kwestiami technicznymi ważny jest pomysł na siebie. Na pewno świetnie wszystkim się zajmujesz.

    OdpowiedzUsuń

Instagram