Rzecz w kuchni, która wprowadza blask


Czasami zabieramy się do remontu, ponieważ wydaje nam się, że w obecnym stanie wnętrza nic lepiej nie pomoże jak duża zmiana: wymiana podłogi, malowanie ścian, skuwanie glazury, wymiana mebli i wszystkich dodatków. A czasem warto zastanowić się i …

Spojrzeć na swoje obecne otoczenie, zadać sobie pytanie: co mi tu nie odpowiada? Tak może być w przypadku kuchni i strefy zmywania. W naszych domach są różne kuchnie, ale bardzo często otwarte na strefę dzienną, połączone z salonem. W takich przypadkach kuchnia staje się przedłużeniem salonu i raczej powinniśmy się starać utrzymać w tym miejscu porządek. Nieuporządkowany zlew, wszystko psuje. Jak wygląda Wasz blat kuchenny w miejscu zlewu:

Czy zawsze jest uporządkowany? Czy wokół jest czysto? Czy zlew jest zapełniony naczyniami? Czy wokół zlewu stoi stos naczyń? Czy wokół zlewu stoją naczynia, które czekają na zmywanie? A może ociekacz nigdy nie jest pusty?

Strefa zlewozmywaka w kuchni jest jedną ze stref, o którą należy dbać. Nie tylko pod względem higieny, ale także porządku. Wiele osób ma problem z regularnym zmywaniem, ale także z chowaniem już wyschniętych naczyń z ociekacza. Strefa ta, często także jest „ochlapana”, wodą czy brudną wodą po zmywaniu naczyń. Często także sam ociekacz wprowadza nieporządek.

Jak to zrobić?
Wyrób nawyk porządkowania zlewu. Wiem, że to trudne, ale małymi kroczkami możemy wszystko osiągnąć. Postaraj się aby naczynia były przed końcem dnia umyte (zerknij na mój wpis o wieczornych rytuałach TUTAJ). W ten sposób nie tylko będziesz mieć porządek w kuchni, ale także zaczniesz milej następny dzień, a nie z widokiem sterty brudnych naczyń.

Uporządkuj blat wokół zlewu. Po każdym myciu naczyń, ścieraj wodę, która nagromadziła się podczas mycia na blacie kuchennym i wokół zlewu. Zadbasz w ten sposób także o …

Uporządkuj ociekacz. Ociekacz jest bardzo potrzebnym miejscem, jednak nie można go zaniedbywać. Skoro naczynia są już wyschnięte lub tylko ociekły z wody, należy je schować. Bardzo często pozostawiamy je na ociekaczu, z myślą: „będę jeszcze dziś korzystać”. Naczynia na ociekaczu zajmują miejsce, przyciągają kurz i wprowadzają nieporządek w przestrzeni kuchni.

Kolejne rozwiązanie już niebawem … :)

W jaki sposób porządkujecie swoją kuchnię? Jak dbacie o naczynia? Jak dbacie o strefę zlewu? Czy coś byście zmienili? Jak bardzo nie lubicie myć naczyń?1 / 2 / 3 / 4 

Ola z apetycznego wnętrza

19 komentarzy:

 1. Kocham porządek w kuchni. I chyba na tym punkcie mam fioła :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. W czystej kuchni lepiej się gotuje, parzy kawę, a nawet przebywa. Wato każdego dnia poświęcić chwilę czasu na sprzątanie, najlepiej robić to regularnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Te kuchnie wyglądają tak jakby nigdy nic w nich nie było robione, tak jak wystawy w Ikei. Moim zdaniem kuchnia to miejsce pracy fakt porządek musi być, ale nie do przesady.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładnie ale nie chciałabym mieć takiej kuchni...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nieuporządkowana kuchnia niestety traci na uroku, warto dbać o czystość :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W kuchni blask zapewnia porządne okno i dobre oświetlenie. Nieporządek to dla każdego co innego dla mnie to sterta niepozmywanych naczyń dla mojej żony jedna brudna łyżeczka na stole.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasami jedna plama na podłodze może popsuć efekt czystej kuchni... Niestety, osoby lubiące gotować zawsze będą musiały wkładać więcej energii w porządkowanie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesujący sposób na oświetlenie w kuchni. Musi dawać dobre światło. Takie wiszące żarówki wyglądają modernistycznie i nadają ciekawego stylu każdej aranżacji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie ma nic gorszego, niż zapełniony zlew pełen brudnych naczyń i ogólny bałagan... Świetny artykuł

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem czy dodał sie mój komentarz :(.
  To jeszcze raz, uwielbiam takie wnetrza i to jest moje nawieksze marzenie, mieć kuchnię właśnie w takim stylu. Krok pierwszy juz do tego wykonalam, mam piękną lodóweczkę starcka od gorenje. Działam!

  Majson

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak. Najważniejszy jest nawyk chowania. Nie odkładanie naczyń na miejsce wprowadza wizualny bałagan w przestrzeń.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznam szczerze, że kuchnia jest jedynym miejscem w całym domu, w którym staram się utrzymywać tak duży porządek. Nie wyobrażam sobie tego inaczej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Super kuchnia! Ja też jestem po delikatnym remoncie, zlew stalowy który miał już swoje lata wymieniliśmy na zlewozmywak ceramiczny nakładany i efekt wow jest! Polecam sobie zobaczyć takie bo i fajnie wyglądają i są bardzo praktyczne. My mamy biały ale są także czarne na pewno do kupienia.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam kuchnię otwartą na salon, ale dla mnie to tylko większą motywacja do zachowywania stałego porządku. Rzadko kiedy zdarza się więc pełny zlew ;) PS. Bardzo podobają mi się takie kuchnie z dużym oknem, lubię mieć dużo światła w trakcie gotowania. Znalazłam nawet idealny projekt takiej kuchni od studia Olkam Radom. Coś pięknego :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram