Wizytówka domu: jak ją zaplanować?


Przedpokój. Nie każdy jest jego posiadaczem, obecne nowe budownictwo zachęca do minimalizowania stref domu. W ten sposób strefa wejścia zanika i łączy się ze strefą dzienną – salonem. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie pod względem oszczędności metrażu, ale z drugiej … czy nie powinniśmy w domu posiadać miejsca, które od progu zachęci, ułatwi i odkryje rąbek tajemnicy przed gośćmi?

O przedpokoju jako wizytówce pisałam wiele razy. Jednak przyznacie: nie każda wizytówka zachęca nas do skorzystania z prezentowanych usług… Podobnie może być z mieszkaniem. Nie tylko jego domownicy mogą niechętnie w nim przebywać, ale także może być to niekomfortowe dla gości. Już od progu mamy dobrze czuć się w naszym domu.

O czym należy pamiętać podczas planowania strefy wejściowej domu?

Przestrzeń – nie mam na myśli tu dużego metrażu, ale starajmy się nie zastawiać przedpokoju, schowajmy niepotrzebne pudełka, nieużywane obuwie, starajmy się, aby obuwia było jak najmniej;

Widok – jeśli macie taką możliwość, spójrzcie na co wędruje wzrok gościa po przekroczeniu progu Waszego domu? Czy ten widok zachęca? Czy jest przeciwnie? Może to widok sterty naczyń w zlewie? Może niezaścielone łózko? Pierwsze wrażenie ma ogromną moc :)

Funkcjonalność – najbardziej potrzebne przedmioty w strefie wejściowej, to: miejsce na odwieszenie okrycia wierzchniego (wieszak, szafa), miejsce na odłożenie kluczy i innych drobiazgów (półka, szafka, wieszak na klucze) i miejsce na odłożenie torebki lub zakupów.

Akcent, który zachęci – może być to coś związane z wcześniej wspomnianym „widokiem”, jednak bardzo często, gdy dysponujemy dużą wolną powierzchnią robi się pusto i nudno. Pomyślmy o akcentach, które rozweselą przestrzeń, może być to wzorzysta tapeta lub dekoracja ścienna;

Jak wyglądają Wasze przedpokoje? Czy przywiązujecie uwagę do strefy wejściowej? Jak bardzo lubicie swoje przedpokoju? Czy planujecie swoje przedpokoje? Co moglibyście zmienić w Waszych przedpokojach, gdybyście mieli taką możliwość?


foto

Ola z apetycznego wnętrza

23 komentarze:

 1. To prawda, przedpokój to wizytówka domu i warto dobrze go zagospodarować. Piękny zdjęcia, bardzo podoba mi się ten wieszak:) Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też jestem zdania że przedpokój to wizytówka całego domu i zawsze staram się zwracać uwagę na to by był posprzątany, schludny i zachęcający do wejsćia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm że ja tego nier wiedziałam jak sobie przedpokój planowałam ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze do niedawna w każdym przedpokoju musiała znaleźć się wielka szafa, obecnie na szczęście się od tego odchodzi i wstawia jedynie szafkę na buty i wieszak.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne rady, to prawda, że przedpokój to pierwsze wrażenie i warto o niego zadbać :)
  Pozdrawiam
  Dominika

  OdpowiedzUsuń
 6. przedpokój jest bardzo ważny,
  zapraszam do siebie na candy, B&W
  esophieszyje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Przedpokój wygląda super. I jeszcze ten wieszak! Cudo:-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepięknie :) i w dodatku tak jasno!

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam takie kompozycje - dużo bieli plus matowe drewno. Warto jeszcze dołożyć delikatne dekoracje ze sztukaterii

  OdpowiedzUsuń
 10. O tak, przedpokój jest istotny, mój przeszedł właśnie metamorfozę, a zaraz po nim wchodzi się na ścianę, która kiedyś była dość przytłaczająca, ale i ona przeszła dużą zmianę. Generalnie uważam, że do domu powinno się wchodzić z przyjemnością, tak, żeby wzrok miał się na czym zaczepić i, żeby to było czyste, ładne i schludne. W tym przypadku zgadzam się z feng-shui, w który jest podobne podejście do wejścia - ma cieszyć oko i przyciągać dobrą energię :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wizytowka domu sa drzwi i to co na okolo drzwi, swiatlo, daszek i strefa przed samymi drzwiami. Przedpokoj jest czescia domu, bo trzeba byc w domu aby widziec przedpokoj, natomiast nie trzeba byc w domu aby widziec drzwi. Mozna go tez nazwac strefa wejsciowa i przejsciowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym wręcz powiedziała, że wizytówką domu jest jego podwórko, zgodzę się z tym że przedpokój jest wizytówką ale tylko mieszkania w bloku czy kamienicy.

   Usuń
 12. Nareszcie ktoś docenia magię przedpokoju! Przecież to jest miejsce, ktorym mozna od razu gościa poinformowac że mamy świetny gust. Jeśli chodzi o must have w przedpokoju to dodałabym jeszcze siedzenie jakieś, u siebie mam taką fajną pufę-klocek (Stille z firmy Puszman, jest gdzieś na ich stronie: https://puszman.com/, kapitalna do nowocześniejszych aranżacji i wykonanie super) i mam gdzie usiąść zakładając szpilki + trzymam w niej impregnaty, pasty takie tam. Dzięki temu nie potrzeba dodatkowej szafki na akcesoria do butów :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mój przedpokój w obecnej chwili jest 'pustą dziurą' bez wyrazu. Muszę w końcu to zmienić!

  OdpowiedzUsuń
 14. Niezwykle cenne wskazówki. Rewelacyjny jest ten wpis

  OdpowiedzUsuń
 15. Aranżacja przestrzeni to bardzo trudne zadanie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Projekt wnętrza jest bardzo dobry, łączy nowoczesność z funkcjonalnością. Starannie dobrane kolory i materiały tworzą spójną, estetyczną całość.

  OdpowiedzUsuń

Instagram