PROBLEM: wysokość wnętrza, jak wykańczać ściany?


Moi drodzy, ogromnie się cieszę, że mój wiosenny poradnik bardzo Wam się spodobał. Z drugiej strony widać jak wielu z Was planuje zmiany na wiosnę! Uwielbiam tą porę roku, mimo, że jeszcze niedawno pisałam, że jesień jest tą najpiękniejszą, ale … pod względem palety kolorystycznej, nie pogody (TUTAJ). Dziś postanowiłam zająć się bliżej innym tematem, który często pojawia się w naszych domach i nie wiemy jak sobie z nim poradzić.


Wysokość pomieszczenia nie tylko dotyczy wysokich mieszkań w kamienicach. Oczywiście, te są najbardziej problematyczne, ale w standardowych wnętrzach wysokość tez jest przez nas niezauważalna i zaniedbywana. W tle wybrałam przykład takiego miejsca, gdzie powietrze ma dużo miejsca dla siebie.

Wysokość a malowanie ścian + sufit
Wysokie pomieszczenia, które są zakończone prostym sufitem można malować dowolnie. Najlepiej pomyśleć o podziale kolorystycznym, jeśli chcemy obniżyć sufit optycznie, a jeśli nie zależy nam na tym, to kolorem pokryć całą ścianę. Gorzej jeśli nasz sufit to sklepienie, tak jak widzimy na załączonym przykładzie. W przypadku sklepienia należy pomalować sufit i ściany w tym samym kolorze. Dodatkowy duży wzór w postaci półkola byłby przytłaczający dla wnętrza.

Wysokość a sufit
Gdy sufit pokryjemy jasna kolorystyką, optycznie podniesie się on do góry, a pomieszczenie tym sposobem będzie wydawać się większe i wyższe. W przeciwnym razie, ciemna barwa sufitu obniży go, co nie jest minusem – pokój o dużych wymiarach stanie się przytulniejszy.

Wysokość a kafelki w kuchni
Teraz odpowiedzcie na pytanie, czy w kuchni ściana pokryta kafelkami jest wykafelkowana do sufitu? Owszem, w niektórych przypadkach tak, gdy nie mamy zabudowy, to wysokość takiej ściany może być nieco większa, ale tak jak na załączonym przykładzie, nie musi sięgać sufitu.

Więcej na temat kształtowania ścian kolorem przeczytacie w poście TUTAJ, także zapraszam Was do zapisania się na newsletter, gdzie otrzymacie kolorystyczny poradnik TUTAJ.


Jakie macie wątpliwości przy malowaniu ścian? Jak kształtujecie dom kolorami? Jakich odcieni się boicie? A do których się przełamaliście? foto /

Ola z apetycznego wnętrza

9 komentarzy:

 1. Rady bardzo przydatne, właśnie będę remontowała moje pierwsze mieszkanie w kamienicy :) Uwielbiam wysokie wnętrza a jednocześnie chcę, żeby było przytulnie. Myślę o imitacji belek na suficie

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe. U nas okna będą do standardowej wysokości, jak w przeciętnym domu jednorodzinnym, ale będą obniżone w dole do około 50-70cm nad podłogą. Myślimy o sztukaterii przysufitowej. Sufit będzie tradycyjnie biały, więc mam nadzieję, że światła i jasności będzie dużo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale ładne! Zawsze marzyło mi się mieszkanie w kamienicy, ale chłód skutecznie mnie do tego zniechęcał:p

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię wysokie wnętrza. Dobrze, że za pomocą kilku trików można cieszyć się wysokością i przytulnością jednocześnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne mieszkanie! Co do wysokości układania kafelków w kuchni można jeszcze wspomnieć o łazience - tam również nie musimy całej powierzchni ściany pokrywać płytkami ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatne rady. Jeśli nie mamy wysokiego pomieszczenia z małymi oknami to już spore ułatwienie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatne wskazówki tym bardziej, że przy posiadaniu odpowiednich umiejętności i oczywiście zapału malowanie można zrealizować samodzielnie, co zresztą wiele osób robi. Z taką wiedzą zastosowanie metod, które przełożą się na optyczne zmniejszenie lub powiększenie wnętrza będzie zdecydowanie łatwiejsze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie do takich wnętrz najbardziej pasują mi duże żarówki edisony, swobodnie zwisające z sufitu na długim kablu. Uwielbiam ten klimat i chętnie przeczytałbym wpis o tym jak dobierać oświetlenie przy takich "wysokościach" ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. U mnie pojawiły się nieco innego pomysły, bo właśnie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób wygłuszyć sufit, bo słyszałam, że teraz często się tak robi. Propozycji i informacji można szukać na stronie https://piekneprzydatne.pl/jak-wygluszyc-sufit-w-mieszkaniu/ . Warto przeczytać i sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń

Instagram