"Jak zaplanować idealny pokój dziecięcy?" cz.4


Czy światło i porządek idą ze sobą w parze? Czy koniecznie musimy skupiać się na planowaniu światła w pokoju dziecięcym? A czy organizacja pokoju wnosi w nasze życie coś więcej? Na te pytania i o tych wątpliwościach postaram się dziś powiedzieć. Dołączycie do dyskusji?

Zarówno światło jak i porządek łączy jedno słowo: przestrzeń. Te oba składniki są ze sobą mocno powiązane. Dzięki światłu mamy więcej przestrzeni w pomieszczeniu, przynajmniej wizualnie, ale przecież tak jak oddziałuje na nas otoczenie tak się w nim czujemy, a za tym idzie także porządek … nie mówię już o brudnych skarpetkach, które pojawiają się w różnych miejscach naszego domu, ale o drobnych przedmiotach, których w pokojach dziecięcych jest pod dostatkiem. W Polskich domach pokoje dziecięce są przeładowane zabawkami i innymi różnymi przedmiotami, nie mówiąc już o tym co dzieje się na wzorzystych ścianach. Jak temu zaradzić? Oświetlić pomieszczenie, tak aby światło wypełniło go i sprawiło, że stanie się większe. Idealnymi przykładami są wnętrza skandynawskie, które w pełni wykorzystują właściwości światła. Często spotykam się z wieloma opiniami na temat katalogowych czy skandynawskich minimalnych przestrzeni dziecięcych, że są niemożliwe do utrzymania w takim stanie. Dlaczego? A odpowiednia organizacja? Odpowiednie zasady, których uczy się dzieci od najmłodszych lat? Może ten sposób sprawiłby, że pokoje byłyby bardziej przestrzenne? Uważam, że organizacji powinno się uczyć dzieci od najmłodszych lat, nie tylko wpływa to ich przestrzeń, ale także zaczynają doceniać organizację w szkole czy podczas domowych obowiązków.


A teraz czas na Was, wypowiedzcie się co sądzicie na powyższe tematy? Jestem bardzo ciekawa, co sądzicie na ten temat :) wypełnij ankietę lub napisz komentarz
foto /

Ola z apetycznego wnętrza

6 komentarzy:

 1. Ankieta wypełniona :)
  Ja staram się zachować wszędzie porządek

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobre światło i przestrzeń do zabawy są chyba najważniejszą rzeczą w pokoju dziecka. Co do porządku u dziecka w pokoju to rzecz względna, raczej nazwałabym to 'kontrolowanym chaosem' ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ankieta wypełniona :) uważam, że światło jest bardzo ważne szczególnie w pokoju dziecka, czekam na więcej inspiracji!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakiś czas temu miałam za zadanie zmierzyć się z metamorfozą pokoju dla rodzeństwa. Rodzice i dzieciaki byli bardzo zadowoleni. Jest post u mnie na blogu Zapraszam do czytania. Było to nie lada wyzwanie bo: 1. mało miejsca, 2. dwie osobne przestrzenie -chłopiec i dziewczynka 3. inny wiek dzieci. Realizacja nastąpi na początku 2016 roku. Jestem bardzo ciekawa co wyjdzie w praniu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Co do minimalizmu w pokoju dziecka, to rzeczywiście jest on nie do osiagniecia:) Podobnie jak porządek hahaha. Aczkolwiek dobrze jest na etapie kupowania czy zamawiania mebli do takiego pokoju wziąć pod uwagę to, że z czasem będzie w nim rosła ilość zabawek i dekoracji itd itd, więc wg mnie - meble minimalistycznie i z jakimś rozsądkiem projektowym, a dodatki - na szaleńca:) W końcu dzieciństwo ma się tylko jedno.

  OdpowiedzUsuń

Instagram