Pomóż nam stworzyć poradnik "jak zaplanować idealny pokój dziecięcy"


Czy urządzać pokój dziecka w określonym motywie, kolorze? A może potraktować dziecięcą przestrzeń jak miejsce z ukochanej bajki? Motyw jest popularnym tematem przy planowaniu pokoi dziecięcych, w przypadku innych wnętrz niekoniecznie, sięgamy bardziej ogólnikowo do stylu wnętrza: prowansja, skandynawia … Szalejemy natomiast w pokojach maluchów, tak aby stworzyć bajkową przestrzeń, w której marzenia i sny się spełniają.

O CO WŁAŚCIWIE CHODZI?

Remont mieszkania to nie lada wyzwanie, jednak dla wielu jest to bardzo miło wspominany czas, kiedy wybiera się kolory, planuje rozmieszczenie mebli, a następnie dekoruje wspaniałymi dodatkami. Jak prosto zorganizować przestrzeń dla siebie samego, tak dla dziecka, jest już trudniej. Na każdym etapie jego życia, zadajemy sobie podobne pytania: jakie kolory są odpowiednie, z jakich szybko wyrośnie, a w jakich motywach będzie uniwersalnie dorastać? Jeszcze trudniej gdy oczekuje się na potomka i nie zna się jego płci, a pokój jest w trakcie urządzania …

Z tych pojawiających się często problemów narodził się pomysł poradnika. Mimo, że obie z Kasią z Dekornika nie jesteśmy mamami, ale mamy na co dzień do czynienia z dziećmi i dziecięcymi projektami, postanowiłyśmy spróbować swoich sił, nieco zmierzyć się ze sobą, naszymi doświadczeniami jako architekt i grafik. Przy okazji chcemy też dowiedzieć się czegoś od Was, jakie są Wasze doświadczenia i wątpliwości. Myślimy, że w ten sposób zebrane inspiracje i doświadczenia stworzą wspaniałą publikację, w której każdy rodzic znajdzie wskazówkę na urządzanie dziecięcego świata.


TEMAT NA DZIŚ: MOTYWY vs. KOLOR w pokoju dziecięcym

Nie jestem przekonana do motywów w pokoju dziecięcym, może dlatego, że jestem minimalistką i nie umiem sobie wyobrazić dużej ilości elementów dekoracyjnych na ścianach, podłogach, meblach, półkach itp. Z drugiej strony wiem, że przestrzeń, w której przebywa dziecko powinna być rozwijająca, pobudzająca wyobraźnię, pełna optymizmu. Jak to pogodzić? Motyw jest wspaniałym na to sposobem. Jednak moje pierwsze skojarzenie z tym związane to „pokój księżniczki” różowe ściany, tapety w kokardki, a na półkach kucyki pony… nie, nie, uchowaj. Z mojego punktu widzenia, jako architekta wydaje mi się, że motyw może być znakomitym zamiennikiem jednolitej kolorowej ściany albo może w odpowiedni sposób optycznie kształtować przestrzeń. Popularnymi i uniwersalnymi motywami są obecnie wzory wzięte ze skandynawskiego świata designu: gwiazdki, zyg-zagi, kropki, paski, plusy, itp. Prawda, że je lubicie? Odpowiednio dobrana wielkość wzoru, jego gęstość i wybór miejsca, w którym ma się znaleźć może po pierwsze szybko odmienić wnętrze, wprowadzić motyw lub też ukształtować go wizualnie. W ten sposób zastosowany uniwersalny motyw jak najbardziej uważam za wspaniałe dopełnienie pokoju dziecka, także w minimalistycznie urządzonym wnętrzu. Z drugiej strony, nie mam nic przeciwko pojedynczym wzorom pojawiającym się na pustych jasnych powierzchniach. Popularnym uniwersalnym motywem, nie tylko w pokojach maluchów, są mieszkańcy lasu. Natura i jej mieszkańcy są motywem, który od kilku sezonów pojawia się w motywach każdego wnętrza mieszkania, jaką rolę pełni w pokoju dziecka? To prawdziwe i naturalne postacie, które można spotkać idąc na wycieczkę do lasu. Możemy je dotknąć, pogłaskać czy też z niektórymi się pobawić. Wprowadzają do wnętrz przytulność, nie tylko w miesiącach jesienno-zimowych. To jak, zapraszacie motyw do swoich wnętrz i pokoi dziecięcych?


A teraz czas na Was, wypowiedzcie się co sądzicie na powyższe tematy? Jestem bardzo ciekawa, co sądzicie na ten temat :) wypełnij ankietę lub napisz komentarz

foto /

Ola z apetycznego wnętrza

4 komentarze:

  1. Wypełniłam, szkoda, że tak mało pytań z chęcią pomogę następnym razem i czekam na wyniki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z Pastelowym domkiem - z chęcią odpowiedziałabym jeszcze na pare pytań ;) Ola nie masz więcej jakiś? :) czekam na wyniki - aż jestem ciekawa co z tego wyjdzie :) pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Trzeba pamiętać, że dzieciństwo to wyjątkowy czas. To właśnie tutaj można sobie pozwolić na szaleństwa z kolorem - na stonowanie przyjdzie jeszcze czas.

    OdpowiedzUsuń

Instagram