CYKLADY (2): Czego nie wiecie o Cykladach :)


Oj tak, Cyklady potrafią zaskoczyć. Pewnie nie raz zastanawialiście się dlaczego skojarzenia z greckimi wyspami opierają się głównie na małych przytulnych zakątkach pokrytych białą farbą? To nie tradycja przekazywana od setek lat, tylko marketingowy chwyt pewnej królowej ... dziś kilka słów i ciekawostek, którymi zaskoczyły mnie Cyklady.


Gdy dobiliśmy do pierwszej wyspy, zastanawialiśmy się czy pocztówki z pięknymi widokami białej zabudowy na stromym wybrzeżu są tylko elementem marketingowym Wysp Greckich i lokalnymi ... nie, w większości biała zabudowa przeważa na wyspie. Na mnie największe wrażenie nie robi Santorini, ale ukryte małe miasteczka na mniejszych wyspach. Ciekawiła nas inna rzecz. Ogólnie Grecja nie grzeszy czystością.Na ulicach pełno bezdomnych psów i kotów, a także śmieci. Niesamowitym kontrastem są śnieżno białe domy ... stwierdziliśmy, że pewnie właściciele mają obowiązek czyszczenia elewacji przynajmniej raz na miesiąc, aby efekt bieli nadal zadziwiał. Ku naszemu zdziwieniu, wypływając z wyspy Aios z samego rana panowie malowali śnieżnobiałą elewację kościółka na skale :)

Białe domy i kolorowe okiennice
Początkowo domy wysp greckich wtapiały się w tamtejszy krajobraz, domy były z surowego kamienia lub z pozostawionym szarym tynkiem. Tak wykończona zabudowa była znakomitym kamuflażem przed grasującymi w tych rejonach piratami i Skąd pomysł i zmiana na piękną śnieżną biel i kolorowe okiennice? Wszystko przypadkiem, nikt tego nie zaplanował, ani nie pilnował od lat. Tuz przed II Wojną Światową, gdy w Europie panowała epidemia cholery postanowiono wybielić domy na wyspach, ponieważ wierzono, że jasna zabudowa, na dodatek wapienna, odstraszy groźną chorobę. W ten sposób Grecy przekonali się o magii tego wykończenia i w latach 50-tych władze postanowiły wprowadzić obowiązek pasteli i białych budynków na wszystkich wyspach. kolory stolarki okiennej i drzwiowej, czy drobnych elementów jak ogrodzenie, są głównie w kolorze błękitnym, ale można także spotkać inne mocne barwy: zieleń, pomarańcz, czerwień, a nawet róż!

Suche i pustynne widoki
Kolejnym moim zaskoczeniem był bardzo suchy klimat i miejscowo bezludne tereny. Nigdy nie przypuszczałabym, że Wyspy Greckie, które są celem podróży takiej masy osób, potrafią być dzikie, ciche i możliwe do wypoczynku. Gdzieniegdzie nie ma zasięgu sieci, a nawet brak kanalizacji. Po takich podróżach docenia się domową ciepłą wodę nawet w niewykończonej łazience, czy tez prysznic.

Tradycyjna prostota
Tradycja i praca lokalnych rzemieślników jest widoczna na każdym kroku. Wspominałam już o tym w pierwszej części mojej relacji z Cyklad. Kawiarnie, restauracje, są ozdobione elementami nawiązującymi do lokalnych tradycji czy wykonywanych czynności, znów materiały wykończeniowe są nieraz z recyklingu. Bardzo charakterystyczne są mozaiki na placach miejskich z otoczaków. 

Raj dla miłośników kaktusów, sukulentów i fikusów
Cyklady nie grzeszą dużą ilością palm, wszystkim wydawałoby się, że jest to miejsce egzotyczne, w którym tuż przy plaży pnie się aleja palm. Nie, na wybrzeżu jest dużo iglaków i ... wszystkich igiełkowatych roślin. Kaktusy, a głównie opuncje z barwnymi kwiatami rosną tu dziko i miejscami wyspy przypominają krajobraz niczym z amerykańskich Westernów ...


foto / apetycznewnetrze

Ola z apetycznego wnętrza

8 komentarzy:

 1. omg jak tam jest cudownie...........
  <3 no rozmarzyłam się Ola!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowne zdjecia! Uwielbiam Grecje, chętnie bym tam znów wróciła. Co do tych kolorów teorii tak naprawdę jest wiele. Po pierwsze niebieska farba odstrasza robaki, stąd ten kolor na drzwiach i okiennicach. Kolejna jest taka, że jest to objaw patriotyzmu- w końcu flaga grecji jest biało- niebieska i na znak buntu przeciw najeźdzom zaczęto tak malować domy.

  OdpowiedzUsuń
 3. I to się nazywa dobry wpis, edukacyjny, można coś z niego wynieść. Grecja jest pięknym krajem, zrujnowanym przez mentalność i wyniosłość ludzi. Ich styl nie należy do zbyt wyrachowanych i zadbanych co idealnie komponuje się ze słoneczną otoczką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znałem je tylko z piosenki, teraz poznałem też ze zdjęć, a w przyszłości mam nadzieję, że zobaczę na żywo

  OdpowiedzUsuń
 5. Okazuje się, że dotychczas moja wiedza była na poziomie miernym

  OdpowiedzUsuń

Instagram