Jak zaplanować kąt jadalniany w 5 krokach?


Pewnie wielu z Was planując mieszkanie, czy też robiąc remont, nie zwracało uwagi na prawidłowo zaprojektowany kąt jadalny, a od tego zależy tyle różnych innych czynności. Dziś chciałam Wam przedstawić mini poradnik w jaki sposób odpowiednio zaaranżować miejsce nie tylko do celebrowania posiłków ...

Dobrze zaplanowany kąt jadalny wpływa nie tylko na to jak wygodnie zjemy posiłek, ale jak też przyjmiemy gości, ile zapewnimy miejsc, jak wygodnie możemy pracować, czy też spędzać czas z domownikami.

KROK 1 - miejsce
odpowiednio dobrane miejsce w pokoju dziennym lub jego części, to połowa sukcesu dobrze zaplanowanej jadalni. Miejsce to powinno być w miarę możliwości dobrze skomunikowane z kuchnią i także salonem, bo jak często siedząc przy stole rozmawiamy z kimś wypoczywającym na kanapie? ;) Inną ważną kwestią jest odległość krzeseł od przegród (ścian, baru, murków), przyjmuje się około 45 cm na swobodne wysunięcie krzesła w tym, aby wyjść zza stołu nie przeszkadzając innym.

KROK 2 - doświetlenie
oczywiście, obecnie projektując jadalnię jednym z elementów kluczowych jest dekoracyjna lampa, jednak warto zadbać o doświetlenie naturalne, tak aby siedząc o poranku przy stole docierało do nas słońce, a może chętnie pracujecie przy stole jadalnym lub piszecie bloga? :) 

KROK 3 - stół okrągły czy prostokątny?
Od tego jaki wybierzemy stół, zależy ilość osób, które wygodnie będą mogły użytkować to miejsce. Zazwyczaj decydujemy się na stoły prostokątne z możliwością rozłożenia, w celu poszerzenia ilości miejsc siedzących. Wygodnym stołem dla czterech osób jest kwadrat o bokach szerokości 85cm, to minimum. Przy prostokątnych stołach zakłada się, że jedno miejsce powinno zajmować powierzchnię 50x50cm.  Stół okrągły bardzo wygodnie pomieści większą ilość osób, ze względu na brak ostrych kantów.

KROK 4 - krzesła
na blogu już wiele razy pisałam o krzesłach, obecnie panuje trend aby wstawiać krzesła nie do pary, jednak nie w tym rzecz. Na rynku mamy do wyboru krzesła z podłokietnikami lub bez, które wybrać? Zdecydowanie, gdy nie mamy zbyt dużo miejsca do zagospodarowania, wybieramy te drugie. Krzesła z oparciami na łokcie są też masywniejsze i jeśli chcemy je stosować, to tylko w dużych i przestronnych wnętrzach.

KROK 5 - dekoracja i funkcja w jednym
Co udekoruje dobrze zaplanowaną jadalnię i wzbogaci jej funkcję? Oświetlenie i dywanik. Pierwsze będzie sprawiać, że miejsce to nigdy nie zostanie zapomniane, a korzystać będzie można z niego cały dzień od rana do późnych godzin nocnych. Dywanik? Tak. Wiele naszych mieszkań jest pozbawiona ciepłej i przytulnej posadzki, a gdzie jak nie przy stole lub kanapie bardzo chętnie ściągamy kapcie? Niech stopom będzie przyjemnie i ciepło również tu.

Wybrałam dla Was kilka prostych zestawów jadalnianych z Black Red White, a jak Wy planujecie to miejsce w swoim domu?

1 / 2 / 3 / 4


1 / 2 / 3 / 4

post powstał we współpracy z Black Red White

Ola z apetycznego wnętrza

13 komentarzy:

 1. Bardzo pomocny post, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nasz kąt jadalniany znajduje się w kuchni. Na szczęście jest ona przestronna więc bez problemu mieści ławę- rogówkę, stół i dwa krzesła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście wybrałabym zestaw drugi, bo lubię ciemne kolory, chociaż kuchnia i jadalnia kojarzą się raczej z jasnymi barwami. Mimo wszystko fajny zestawik.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry poradnik.
  Zapraszam na moją stronę, na której dostępna jest szeroka oferta ogrodzeń

  OdpowiedzUsuń
 5. Mebelki z BRW rzeczywiście są bardzo fajne.
  Bardzo ciekawy artykuł, my swoją kuchnie zamawialiśmy w http://meble-do-kuchni.net ze względu na niewielką przestrzeń i potrzebę zagospodarowania jej możliwie najlepiej zdecydowaliśmy sie na meble na wymiar.
  Ale z przyjemnościa przeczytałam Twój artykuł i widzę ze jest w nim sporo ciekawych porad

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dziękuję za tak cenne, no i przede wszystkim bardzo pomocne wskazówki, bo na pewno sobie z nich skorzystam, z racji tego, że poszukuję krzeseł do swojej jadalni. Przeglądałam już oferty różnych sklepów i wydaje mi się, że oferta sklepu https://fashionmeble.pl/178-krzesla pasuje do wymagań, jak i oczywiście do tego, aby trafić na wygodne rozwiązania. Wybór takich krzeseł jest ważny, ponieważ to często inwestycja na kilka lat. Ważne też jest to, aby dopasować meble do całej aranżacji, no i przede wszystkim do stołu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten wpis jest bardzo interesujący

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki Ci za te wszystkie patenty! Za niedługo będę się brała za urządzanie na nowo mojego salonu. Chcielibyśmy w nim oddzielić taki kącik jadalniany. Stół już mamy wybrany, ale nie wiedzieliśmy, co z krzesłami. Jest ich tak duży wybór, że nie wiedziałam na co powinnam zwracać uwagę przy ich wyborze! Faktycznie, chyba odpuszczę sobie te modele z podłokietnikami. Nie mamy za dużo miejsca, więc te bez nich będą na pewno bardziej praktyczne. Co do wybierania krzeseł nie do pary - ciekawy pomysł. Musiałabym zobaczyć, jak to by wyglądało. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

  OdpowiedzUsuń

Instagram