Co nad blat kuchenny?


Juz kilka razy wspominaliście o przestrzeni nadblatowej w kuchni. Może poruszmy ten temat, ponieważ nie jest łatwy. Mniej więcej, wiem, co obecnie podoba się Wam i jakie trendy przemawiają podczas wielu remontów, jednak co jest ważniejsze: to co modne czy to co będzie nam dobrze służyć?

Może zacznijmy od początku. Dawniej nie przywiązywano uwagi do tego, czy ściana nad blatem roboczym będzie się brudzić czy nie. Pamiętam, jak w wielu mieszkaniach z początku lat 90-tych nie było odpowiednio zabezpieczonej ściany, w niektórych przypadkach pojawiała się emalia na ścianie, z której łatwo było coś zmyć. Po jakimś czasie, do kuchni zawitały płytki ścienne. Początkowo gładkie, później uzupełniane dekorami. Zaczęto zwracać uwagę na funkcjonalność tej przestrzeni i ... możliwości dekoracyjne. Jednak wszystko ma swój początek i koniec, płytki zaczęły się nudzić. Pojawił się lacobel, czyli tafle szklane montowane w wszelaki sposób nad blatem.

Teraz powoli odchodzimy od funkcji ochronnej ściany, bardziej traktujemy przestrzeń nadblatową jako dekorację czy tez elementem aranżacyjny kuchni, który ma przykuwać uwagę. Powraca malowanie fragmentu na inny kolor, kładziemy cegłę, czy tez porywamy ścianę farba tablicową. Zdecydowanie dekoracja przewyższa funkcjonalność. Wybrałam dla Was kilka przykładów aranżacji ściany w kuchni, które według mnie są jednymi z wiodących trendów.

A Wy, co o tym myślicie?
1 / 2 / 3 / 4

Ola z apetycznego wnętrza

6 komentarzy:

 1. powiem tak, coraz częściej, gdy sprzątam !!! marzę o wylizanej, pozbawionej ozdób i białej przestrzeni wokół. i o funkcjonalnej!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Przez 2 lata miałam nad szafkami tylko farbę i niestety przeprosiłam się z płytkami - funkcjonalność jednak okazała się najważniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne inspiracje ja mam płytki gładkie bez dekorów fakt funkcjonalne, ale coraz częściej się zastanawiam czy coś nie zmienić.....

  OdpowiedzUsuń
 4. my zamontowaliśmy w ubiegłym tygodniu zwykłe białe szkło. powinno jednak być łatwiejsze w utrzymaniu niż płytki

  OdpowiedzUsuń
 5. sama mam biała cegielke w połysku w kuchni w łazience tez białe plytki w połysku i jestem bardzo zadowolona,są super w utrzymaniu tak naprawde nie widac na nich brudu,czyszcze ścierką z mikrofibry samo wysycha bez smug...szklo wydaje mi sie że bardziej trzeba pucować...matowe plytki masakra każda kropla wody widać...stawiam na polysk w plytce z wzorem czy bez ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. a taki cegło-kamień http://viverto.pl/cegly_-_stegu_kamien_elewacyjny___dekoracyjny_z_fuga_boston_1_grey,142,16678.html ? wygląda to pięknie, zastanawiam się jednak jak z utrzymaniem czystości?

  OdpowiedzUsuń

Instagram