WASZYM ZDANIEM: dom na zły nastrój? a co Wy myslicie o kolorach?


Gdy tylko jakiś czas temu zobaczyłam po raz pierwszy to mieszkanie, to przyszły mi na myśl dwa pytania: czy boimy się kolorów? A jeśli nie, czy potrafimy z nich korzystać. Myślę, że zdania na ten temat w Polsce są podzielone. Chciałabym poznać Wasza opinię i odczucia.

Wszystko rozpoczyna się już na podwórku, bo co najbardziej rzuca się w oczy w naszych miastach, osiedlach? Kolory elewacji … przypadkowe, „najlepiej ciepłe”, „musi być kolorowo”. Wiem, że po epoce wielkiej płyty, która w głównej mierze była szara, przyszedł czas na szaleństwa. Powoli szaleństwa zaczęły przenosić się na domki jednorodzinne, które w upalny dzień nieraz konkurują ze słońcem. Pamiętam moment, kiedy zaczęto przełamywać białe ściany kolorami, zaczęły pojawiać się kolorowe pokoje, szczególnie żółte i pomarańczowe. Jednak czy umiemy korzystać z kolorów? Czy mamy wystarczającą wiedzę na ten temat … Chyba nie.

To mieszkanie, gdy pojawiło się w internecie, od razu zostało przejęte przez blogerów. Spodobało się. Jest tu misz-masz kolorystyczny, ale czy odstrasza? Pewnie wielu z Was nie wyobraża sobie mieszkać w takim wnętrzu, ale przyznajcie, że dobór kolorowych dodatków na tle jasnych ścian, w przestronnym i wypełnionym światłem wnętrzu nie odstrasza tak, jak całe wnętrze w jednym kolorze z monochromatycznymi dodatkami? Jaka jest Wasza opinia?

foto //

Ola z apetycznego wnętrza

7 komentarzy:

 1. uwazam ze polacy boja sie koloru albo nie potrafia z niego korzystac. Lub jest bum i wszyscy mają brzoskwiniowo łososiowe sciany .. ale juz nie potrafia stonowac tego koloru.. Biel jest świetnym rozwiązaniem jesli ktoś chce nauczyc sie mieszac kolory :) ja uwielbiam ;) ale ty to wiesz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem wiem :) aż jestem nieraz ciekawa, jak się mieszka w takim domu jak Twój, jest taki świetlisty, a jednocześnie ciepły i z mocnym kolorystycznym akcentem :) jak Ty przekonałaś swoich mężczyzn do takiego stylu! :)

   Usuń
 2. Też uważam ,że z natury jesteśmy z kolorami zachowawczy raczej. Jeśli duża przestrzeń i białe ściany,kolory jak najbardziej mile widziane,w mniejszym pomieszczeniu chyba łatwiej o oczopląs,ale" wolnoć Tomku w swoim domku",najważniejsze ,żeby się dobrze w nim czuć : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, zgadzam się z Tobą :) jednak czasem powinniśmy się mocniej zastanowić nad zmianą np. w otoczeniu, zanim wprowadzimy misz-masz kolorystyczny.

   Usuń
 3. Kolory to trudny temat, nie ma nas kto uczyć łączenia kolorów, a w naszych wnętrzach najczęściej robimy to na czuja. Sama pracuję z wielką ilością kolorów, ale jednak jestem zwolenniczką białej, szarej lub nawet czarnej bazy. W przypadku ścian każda moja próba koloru kończyła się przemalowaniem na biało (no... może poza kuchnią, którą pomalowałam na czarno). Kolor uwielbiam w dodatkach, tkaninach, meblach. Czasem widuję fajne inspiracje kolorowych ścian i jednolitych jasnych mebli i nawet we własnej pracy widzę, że sporo klientów bardziej korzysta z takich rozwiązań niż takich jak na inspiracjach powyżej. A przecież moim zdaniem łatwiej jest zmienić narzutę czy poduszki niż kolor ścian.

  Poza tym jeszcze u większości pokutuje przekonanie, że białe to szpitalne, bardziej brudzące, zimne, puste... szare to nijakie, mysie, smutne, a czarne...... grobowe ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie tak jest, dlatego warto rozmawiać o kolorach i pokazywać ich dobre przykłady. Myślę, że blogi mają tu duże pole do popisu, aby edukować nas w wyborach i zastosowaniu kolorystycznym.

   Usuń
 4. Ja z kolei jestem malarzem amatorem, tak samo zresztą z projektowaniem czegokolwiek co znajduje się w obrębie mieszkania czy domu. Wybrałem bardzo, ale to bardzo ostrożnie pierwszy kolor, który mi się podobał, następnie skorzystałem z opcji dobór koloru na stronie śnieżki, którą malowałem, dobrałem jakiś kolor harmonijny i mi wyszło całkiem ok. Ogólnie to mam połączenie dwóch odcieni beżu, dla faceta może nieco specyficznie, ale dobrze się czuję w swoim domu.

  OdpowiedzUsuń

Instagram