PORADY: sekret skandynawskich wnętrz ... // TIPS: secret of scandinavian interiors...


Skandynawskie wnętrza robią furorę od dawna, jednak to co się dzieje od dwóch lat, zdaje się wydawać, że świat opanował styl naszych północnych sąsiadów. Sama jestem ich fanką, może nie za drogi dizajn, ale za prostotę, która ma tak ogromny wpływ na resztę świata. Przestrzenie zaaranżowane w ten sposób pojawiają się już nie tylko jako domowe wnętrza, ale także publiczne. Szczególnie są to hotele czy restauracje. 

Zastanawiałam się jakiś czas temu w czym tkwi sukces, dlaczego na każde wnętrze w stylu skandynawskim na FB nagle pojawia się dziesiątki "lubię to" czy komentarzy rozpoczynających się od "oh-ach!". Pomogły mi w tym zdjęcia umieszczane na wielu stronach skandynawskich agencji nieruchomości. To stąd wnętrza bardzo często pojawiają się na blogach czy pinterest. Wszystkim wydaje się, że prezentowane przestrzenie są wyposażone drogim sprzętem czy meblami. Owszem, pojawiają się wisienki dizajnu, ale są to typowe marketingowe zabiegi. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że przepis na takie wnętrza jest bardzo prosty i nie wymaga wielu kosztowności. Dawniej poruszyłam podobny temat, temat stylizacji w magazynach wnętrzarskich, katalogach itp ... Sami stwierdziliście, że wszystko tkwi w sile fotografii i odpowiedniej aranżacji. 

Jaka jest recepta na proste i niedrogie wnętrze w stylu skandynawskim? Zacznijmy od ścian. Są to głównie białe powierzchnie, gdzieniegdzie nieśmiało pojawia się szarość. Tapety są już elementem wzbogacającym pomieszczenie, występują zazwyczaj na jednej ścianie, aby ją podkreślić czy też ukryć jej mankamenty: zmniejszyć optycznie korytarz czy urozmaicić puste miejsce nie do wykorzystania. Drugim elementem jest podłoga i sufit - tez biała. Możliwy akcent, to dywan lub też ozdobna lampa. Podobnie jest z meblami, tez głównie w bieli ... Podsumowując to co napisałam, jak sami zważycie, wszystko wydaje się czyste, białe i jasne ... dopiero teraz, w kolejnym etapie urządzania, a dokładnie już wprowadzania lokatora do domu, pojawiają się kolorowe akcenty. Wszystko przed jest jednolite i nie rzucające się w oczy. Nie ma w tym nic trudnego ani kosztownego. Dlatego uważam, że to dobry początek planu na urządzenie własnych czterech kątów. Więcej moich obserwacji w kolejnych postach tego typu ... a przyznam Wam, że jest ich wiele ... 

Ola z apetycznego wnętrza

15 komentarzy:

  1. ja cenię styl skandynawski za prostote i światło:)))))))))))))

    buziak

    OdpowiedzUsuń
  2. U nich ta prostota wynika z pracowitości i oszczędności. Chyba pochodna religii. A upodobanie do bieli z warunków klimatycznych. U nas głównie z sympatii do tego stylu. Ja mam już białe i szare ściany. Część mebli przemalowałam. Biała podłoga nie wchodzi póki co w rachubę. Innych mebli szkoda mi malować. No tak próba uskandynawowienia mojego mieszkania nie do końca jest udana :) Ale dzięki twoim inspiracjom zmieniam co się da. Dzięki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. masz rację, jak widać również mają na nas ogromny wpływ :) bardzo mi miło, że mój blog dodaje Wam tylu inspiracji i że tak wiele osób mi zaufało :)

      Usuń
  3. Jezeli lubisz skandynawskie wnetrza to powinien Ci przypasc do gustu moj blog :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zdecydowanie mój ulubiony styl ale obawiam się że niedługo stanie się przereklamowany. O ile już taki nie jest.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja wychodzę z tego samego założenia. Nie ilość dizajnerskich przedmiotów robi wnętrze:)

    Neutralna baza bardzo pomaga w tańszym urządzeniu pomieszczenia. Sama tego doświadczyłam robiąc dwa podobne mieszkania pod wynajem jedno kolorowe, drugie białe z dodatkami. Ten drugi wariant wszystko przyjmie więc większe jest prawdopodobieństwo znalezienia taniej i odpowiedniej rzeczy.

    Nie lubię kiedy styl skandynawski staje się za romantyczny. Mieszkanie z przykładu nieco przekracza moją granicę:)) ale jest doskonałą ilustracją tego o czym piszesz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. +li+ a właśnie o Tobie przed chwilą myślałam :) ale z tym tematem napiszę maila później ;) Masz rację, koszty urządzenia mieszkania, mając schemat wnętrza skandynawskiego, są już od samego początku niewielkie, może to dobry początek na rozmowę z klientem? :)

      Usuń
  6. Zgodzę się z Tobą, że panuje 'mania-skandynawia', jak ja to nazywam, ale niedługo zmieni się moda i przyjdzie coś nowego. Słyszałaś o trendzie 7 lat? Co 7 lat zmieniają się trendy i pojawiają nowe. Jeszcze kilka lat temu była moda na shabby-chic, teraz jest na skandynawskie wnętrza, ale już za 2-3 lata i to przeminie. Jestem tylko ciekawa, przez co zostanie wyparte... Jak myślisz?

    OdpowiedzUsuń
  7. Kurcze też się tego obawiam!!! Chociaż, nie wiem czy powinnam, bo ja nie podążam za trendami, tylko urządzam wnętrze wg własnych potrzeb!!! Tylko boję się, że za chwilę, wszyscy będą ten skandynawski styl bojkotować, bo im wyjdzie uszami. Ja jestem zakochana w tym stylu, cenię go za tą jasność, przestrzeń, światło, optymizm!!! Te wnętrza nie są duszne i właśnie jasna/biała baza pozwala na granie dodatkami, łatwo je co jakiś czas zmienić i nie jest to bardzo kosztowne!!! No nic w sumie trendy, trendami, ale czy trzeba za nimi ślepo podążać?! Najważniejsze żeby we własnym wnętrzu czuć się dobrze :) Pozdrawiam, Agata

    OdpowiedzUsuń
  8. zgadzam się, że teraz jest bum na skandynawskie wnętrza, sama często pokazuje ja na swoim blogu, jednak maja one tę zaletę, że gdy moda na nie przeminie to wnętrza takie będzie łatwo dopasować do innych trendów, dlatego biel jest taka ponadczasowa i uniwersalna! :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie byłem przekonany do tego stylu dopóki na mojej drodze życia nie stanęła moja przyszła zona.
    Całe mieszkanie ma urządzone w stylu skandynawskim. Jesli się potrafi to zrobić jest pieknie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Zgadzam się, że zapewne w wielu mieszkaniach ten styl jest tylko wynikiem aktualnej mody, więc gdy za kilka lat przyjdzie zmiana to właściciele będą wszystko redekorować. Mi się natomiast on podoba sam w sobie. Ostatnio słowo minimalizm stało się tak okrutnie popularne, że jego ma w sobie coraz mniejszą siłę, bo wszystkiemu się przytyka taką plakietkę... I styl skandynawski z pewnością nie jest tylko minimalistyczny - widziałam wiele wnętrz, które były bardzo bogato ozdobione. Mi natomiast podoba się on jako świetna neutralna baza do późniejszych eksperymentów, jak to wiele osób powyżej zauważyło. W moim wypadku to z pewnością coś więcej niż tylko chwilowa moda.

    OdpowiedzUsuń
  11. Można też dodać, że dosyć istotnym i bardzo charakterystycznym elementem skandynawskiego design-u, jest drewno. Najlepiej- orzech, koniak lub dąb. Do tego białe wykończenia, typu doniczki, stojaki, pułki. Ważne jest żeby pomieszczenie nie było za zimne, niemieckie (bauhaus). Właśnie po to drewno- dla ocieplenia.

    OdpowiedzUsuń

Instagram