Miejski ogród


Jak zagospodarować miejski ogród, tak aby pozostał w swoim klimacie, ale przypominał miejsce, gdzie królują rośliny? A może powinien spełniać jeszcze inne funkcje typowe dla miasta? Mam dla Was, według mnie, doskonały polski przykład :)

Zawsze lubiłam oglądać angielskie lub australijskie programy o metamorfozach ogrodów. Dlaczego? Bo efekt końcowy zawsze potrafił zaskoczyć! Większość z tych ogrodów charakteryzowała się tym, że były one usytuowane na małych działkach, w kwartałach intensywnej zabudowy, na dodatek zacienione. Odpowiedni dobór roślin, to podstawa, bo jak stworzyć królestwo roślin w miejscu, gdzie Słońce jest przypadkowym gościem? Ten ogród, który chciałam Wam pokazać, bardzo przypomina mi wyzwanie ze wspomnianych programów ...


bo do czego służy ogród w mieście?
na dodatek w gęstej zabudowie?

... zielony kąt, do wypoczynku
... miejsce na realizację swoich pasji
... miejsce spotkań 
... naturalne przedłużenie strefy dziennej
... naturalny ekran dźwiękowy :)
(odpowiedni dobór roślin, może pomóc w wyciszeniu miejsca zamieszkania od miejskiego zgiełku)


foto /

Ola z apetycznego wnętrza

5 komentarzy:

 1. Wspaniałe, posiedziałabym tam z kawką i książką.....Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej urzekająca jest prostota tego ogrodu, czysta zieleń w połączeniu z bielą i ceglanym murem daje doskonały efekt. Oby powstawało więcej takich ogrodów miejskich!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia. Podobają mi się niewidoczne na pierwszy rzut oka detale, takie jak lustro na ceglanym murze. Wygląda na miejsce gdzie można odpocząć od zgiełku miasta.
  Świetny projekt ogródka, ale i domu: bezpośredni dostęp do kuchni i rozsuwane drzwi do (jak mniemam) salonu, który można w ten sposób "wydłużyć" na pewno wpływają na wygodę użytkowania ogrodu. Super.

  OdpowiedzUsuń
 4. I kto powiedział, że w mieście nie moze być pięknie :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram