5 pytań, które należy sobie zadać przed projektem łazienki.


Ostatnio kilka osób pytało mnie w jaki sposób zacząć projekt łazienki. Nie chodziło tu wcale o sposób ustawienia elementów czy też pokrycia ścian, tylko o coś więcej... Mam dla Was kilka pytań, które mogą pomóc przy podejmowaniu decyzji o nowej łazience.

Łazienka, podobnie jak kuchnia, to pomieszczenia, które wymagają od nas skupienia w trakcie remontu. Jak sypialnia czy salon to wnętrza, które z łatwością za pomocą kilku chwytów możemy zmienić, to te dwa pierwsze już nie ... Chyba, że mamy worek pieniędzy i dodatkowe miejsce do zamieszkania na czas remontu. Jednak zejdźmy na ziemię. W jaki sposób zaplanować swoją łazienkę? Przygotowałam dla Was kilka pytań, które pomogą Wam w początkowej fazie planowania wymarzonego salonu kąpielowego.

1.  C z e g o   b r a k u j e   C i   w   T w o j e j   o b e c n e j    ł a z i e n c e ?
Na pewno wchodząc do łazienki zawsze zastanawiasz się, dlaczego nie masz "..." ? Przecież to taka potrzeba rzecz. Zastanów się, co to mogłoby być, spisz potrzebne przedmioty i zastanów się czy są one możliwe do realizacji. Oczywiście, że nie zrobisz z 2 metrowej łazienki przestronnego salonu kąpielowego, ale zawsze możesz zaaranżować ją tak, aby przypominała mini przyjemne miejsce do relaksu.

2. C z y   w i d z i a ł e ś   k i e d y ś   s w o j ą   ł a z i e n k ę   m a r z e ń ?  M o ż e   w   j a k i m ś   f i l m i e ?
Nie przywiązują nigdy uwagi do aranżacji łazienek. Dla mnie powinny być przede wszystkim czyste i funkcjonalne. Jednak zawsze zwracam uwagę na łazienki w filmach ... zawsze! Na przykład doskonale zapamiętałam łazienkę z filmu Holiday, a dokładnie z angielskiego domku, w którym znalazła się główna bohaterka. Maleńka wanna, surowe kamienne ściany ... zastanawiałam się jak może być tam ciepło? Mimo wszystko gorąca woda w tak oryginalnej wannie wszystko wynagrodzi.

3. J a k i e   t r z y   p r z e d m i o t y  /  u r z ą d z e n i a / m i e j s c a   k o n i e c z n i e   m u s z ą   s i ę   w  n i e j   z n a l e ź ć ?
Zrób listę trzech przedmiotów, bez których już dłużej żyć nie możesz ;) Może będą to jakieś zapachowe świeczki, specjalna słuchawka do prysznica z multum funkcji, może miejsce na rośliny? Jeśli masz więcej niż trzy takie rzeczy, to wypisz całą ich listę, a następnie zadaj sobie kolejne pytanie: d o   c z e g o   b ę d ę   t o  w y k o r z y s t y w a ć ? c z y  k t o ś  p o z a  m n ą   b ę d z i e  t e g o  u ż y t k o w n i k i e m ? Te pozycje, które zbiorą najwięcej odpowiedzi możesz pozostawić na swojej liście życzeń.

4. J a k i e   s y t u a c j e   s p r a w i a j ą  ,  ż e   n i e   l u b i s z   T w o j e j   o b e c n e j   ł a z i e n k i ?
może to nieodpowiednio poprowadzone instalacje? Może trudno Ci ułożyć włosy po umyciu, bo gniazdka są umieszczone daleko od lustra? ja zawsze zwracam uwagę na funkcjonalność, dlatego jeśli coś w małej łazience nie jest na wyciągnice ręki, a powinno być, staram się to zmienić.

5. D l a c z e g o   p l a n u j ę   r e m o n t   ł a z i e n k i ?
czasem wystarczy zadać sobie to jedno podstawowe pytanie, tylko nie odpowiadać na nie jednym zdaniem: "ot tak!", nie, podaj trzy argumenty! Pogłówkuj! Może remont to tylko kaprys, nie jest potrzebny, a może  w tańszy sposób możesz odmienić swoją łazienkę?


1 / 2 / 3 / 4 / 5

Ola z apetycznego wnętrza

10 komentarzy:

 1. No i dzięki odpowiedzi na kilka Twoich pytań już wiem, że czas zabrać się za reorganizację czytaj odgracanie swojej łazienki. Pozdrawiam (bardzo fajny post)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci bardzo :) będzie więcej takich postów, nawet rysunkowych! :)

   Usuń
  2. Dziękuję Ci bardzo :) będzie więcej takich postów, nawet rysunkowych! :)

   Usuń
 2. Świetne i konkretne pytania. Odpowiedź na temat a przykłady które pokazujesz w poście są rewelacyjne. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się bardzo, że remont naszej łazienki mogłam oprzeć na podobnych założeniach, bo to naprawdę ułatwia sprawę. Co prawda nie wyartukułowałam dokładnie takich pytań, jednak szereg przemyśleń doprowadził nas do zaprojektowania łazienki, którą mam nadzieję będziemy już wkrótce użytkować z radością. I mam nadzieję, że poza jej urokiem każdego dnia będziemy doceniać funkcjonalność :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na samym początku warto nie skupiać się na inspiracjach, które pochłaniają czas i jeszcze bardziej zachęcają do ... zakupu :) trzeba zadać sobie kilka podobnych pytań i wtedy właściwa odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki :)

   Usuń
 4. bardzo fajny wpis, przydatny. a łazienki ze zdjęć minimalistyczne i surowe, czyli w moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja w mojej dawnej lazience nie lubilam tego ze szybko robil sie balagan, po prostu natychmiast. sama niedawno urzadzalam lazienke i teraz jestem mega zadowolona. wszystko ma swoje miejse nic nie jest na wierzchu i caly czas jest w niej porzadek ;-)

  OdpowiedzUsuń

Instagram