Jak samodzielnie skręciliśmy kuchnie IKEA #1


Dla jednych tylko brzmi skomplikowanie, dla innych to zupełnie czarna magia, a dla jeszcze innych to jak zabawa klockami lego. Czy warto podjąć się montażu kuchni IKEA?  kiedy warto podjąć się samodzielnego montażu kuchni IKEA? 

Wielu z Was pewnie przypomina sobie planowanie własnej kuchni i jej montaż. Jedni wybrali kuchnie IKEA, inni od poleconego stolarza. Od zawsze podziwiam ludzi, którzy tworzą. Kuchnia, to również coś, co nie należy do łatwych rzeczy w montażu i projekcie. Stolarze znają się na tym doskonale, dlatego projekt, jak i wykonanie, a później montaż to dla nich żadna czarna magia.  Teraz wyobraźcie sobie, gdy zwykły Kowalski skręca własną kuchnię IKEA i robi w niej pierwszą kolację. Jest duma! samodzielnie to stworzyłem. Dokładnie tak czuliśmy się, gdy zakończyliśmy montaż naszej kuchni IKEA. Na początku nie byłam pewna, czy zadanie to nas nie przerośnie, miałam wątpliwości, o których napisze poniżej. Aby podjąć ostateczną decyzję, postanowiliśmy zmontować szafe PAX. Udało się, super zabawa i jaka satysfakcja, że zrobiliśmy to sami. Jaka dopiero będzie satysfakcja, gdy zamontujemy sami kuchnię ! Decyzja została podjęta. Zaufałam Mężowi :) niech zmontuje i kuchnię :)

Sam montaż kuchni zajął nam sporo czasu. Niestety wykonywaliśmy go z doskoku, ponieważ na co dzień pracujemy i mamy inne obowiązki. Dlatego wracając do domu około 19:00, zabieraliśmy się do pracy i tak do 1:00, czasem 2:00. Zeszło nam prawie 3 tygodnie :) Czy podejmowalibyśmy się po raz drugi montażu kuchni samodzielnie? Tak! Bo to olbrzymia satysfakcja, a ile wspomnień!

JEŚLI CHCESZ SAMODZIELNIE PODJĄĆ SIĘ MONTAŻU KUCHNI IKEA PAMIĘTAJ:

1. O D P O W I E D N I   S P R Z Ę T - to jedna z kluczowych rzeczy. Wkrętarka to minimum. Nie podejmujcie sie skręcania kuchni tylko posiadając śrubokręt. Wkrętarka ułatwia, przyspiesza i pozwoli uniknąć problemów z nadgarstkiem. Wkrętarka, to nie wszystko. Potrzebna jest także piła, do przycięcia: blatów, otworów w blatach, paneli maskujących, czy czasem także szafek (w zależności od tego jak mocno skomplikowaliśmy czy zhakowalismy projekt kuchni). 

2. P O M O C   Z N A J O M Y C H
W naszym przypadku Kolega z zamiłowaniem do robótek drzewnych był jak znalazł! Nie dość, że lubi taką prace, to także zna się na tym, w jaki sposób obchodzić się z drewnem. Skręcanie kuchni IKEA było jego pierwszym razem, ale umiejętności zdobyte przy samodzielnych projektach były jak znalazł!

3. C I E R P L I W O Ś Ć  Może się wydawać, że skręcenie szafek to hop siup! czasem jednak trzeba kilka razy wszystko domierzyć i dociąć, aby zeszły się wszystkie szczeliny, czy narożniki. Cierpliwość w oczekiwaniu na ostateczny efekt przydaje się bez dwóch zdań.

4. O D R O B I N A   W Y O B R A Ź N I . Poszczególna szafka ma swoją instrukcję montażu, ale to w jaki sposób połączyć ze sobą kilka elementów, już musimy wymyślić sami. Nie wszystko można wziąć na logikę.

5.  M O C E   P R Z E R O B O W E Najlepiej kuchnię skręcać w 3 osoby, zawsze jest ktoś na zastępstwo, kto może pójść zrobić herbatę ;) czy kolację. 2 osoby, to minimum. W pojedynkę nie radziłabym Wam się zmagać. Zawsze trzeba coś przytrzymać i przykręcić jednocześnie. 
6. U P A R T E    D Ą Ż E N I E   D O   C E L U
Jest wiele momentów zwątpienia podczas montażu. Dlatego perspektywa gotowania czy jedzenia w nowej kuchni trzyma na duchu w wątpliwych momentach. 

7.  C Z A S
 Jeśli nie macie czasu na montaż kuchenny samodzielnie, to nie oszukujmy sie, nie podejmujcie się go. Nie mając wprawy, możemy ostatecznie nie być zadowoleni z ostatecznego efektu, tym bardziej, gdy zajmie on nam sporo czasu.

Wszystko jednak należy do Waszej decyzji. Czy podjęlibyśmy się drugi raz montażu kuchennego? Jak najbardziej tak, nawet gdyby trwał tak długo jak ten. Jesteśmy zadowoleni, że wykonaliśmy nasza kuchnię samodzielnie i teraz cieszymy się jej widokiem :)

O kolejnych mykach i trikach napiszę w następnym poście na temat wspomnień ze skręcania mebli :)

CZY SKRĘCALIŚCIE SAMODZIELNIE KUCHNIE IKEA? JAKIE MACIE Z TYM WSPOMNIENIA? CO ZROBILIBYŚCIE LEPIEJ, A Z CZEGO JESTEŚCIE NAJBARDZIEJ DUMNI? fot. apetycznewnetrze

Ola z apetycznego wnętrza

10 komentarzy:

 1. Mnie składanie mebli z Ikea doprowadza do łez. Zdecydowanie nie jestem manualna...

  OdpowiedzUsuń
 2. Meble z ikea nie są złe, nigdy nie miałam z nimi problemu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak na razie składałam szafy Pax, ale tu wystarczyła wkrętarka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super! Kuchnia wygląda przepięknie. Sama muszę za niedługo wymienić meble w swojej kuchni więc pewnie zajrzę do Ikea :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj do takiego skręcania mebli potrzeba cierpliwości. Skręcić stół czy jedną szafkę to jeszcze żaden wyczyn, ale już pełen zestaw mebli do kuchni to jest coś. Nie wiem, czy podjęłabym się tego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Samodzielne skręcanie mebli to całkiem spore wyzwanie. Bardzo podoba mi się Wasza kuchnia a dokładnie fronty i jej styl. Jestem ciekawa jak wygląda w całości :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie sobie poradziliście z tym wyzwaniem :) Samodzielnie skręcona kuchnia cieszy podwójnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie wszystko zależne od nastroju :) Kiedyś całą szafkę w pół godziny złożyłam, a innego dnia złożenie komody zajęło mi koło 3 :) Trzeba mieć cierpliwość, ale z reguły efekt jest tego wart!

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam skręcać meble z ikei :D 5 minut i wszystko na miejscu

  OdpowiedzUsuń

Instagram