SCHODY – SCENA W TWOIM DOMUSchody kojarzą mi się z amerykańskimi filmami. Zauważcie, na każdym z filmów dla małych i większych dziewczynek, księżniczka czy inna główna bohaterka schodzi wolnym krokiem z reprezentacyjnych schodów. Wszyscy są oniemiali. Rozchodzą się brawa, po Sali balowej, czy tez przedpokoju w zwykłym domu…

Schody od lat są nie tylko środkiem komunikacji pomiędzy dwoma poziomami, ale także czymś w rodzaju sceny i strefy, która powinna żyć w naszym domu. W latach gdy królował dom typu kostka, klatka schodowa była zamknięta, zimną strefa, która przemieszczano się, gdy była taka potrzeba. Obecnie, unika się takiego rozwiązania. Wspominając dzieciństwo, lubiłam siedzieć na schodach. Czy to w domu czy na zewnątrz, bo obserwowałam świat z innego poziomu niż zwykle. Obecnie, już nie tylko w domach jednorodzinnych, ale w wysokich kamienicach czy dwupoziomowych mieszkaniach, schody są elementem uzupełniającym funkcję domu. Na rynku pojawia się wiele rozwiązań, które proponują nam nawet samodzielne postawienie schodów. Włoski producent, firma Fontanot, proponuje rozwiązanie i wzornictwo, które zadowoli każdą przestrzeń, niezależnie od stylu. Nikt z nas nie czuje się projektantem schodów, wiąże się z nimi wiele detali, nieraz bardzo trudnych do rozwiązania. Na stronie firmy Fontanot , znajdziecie kreator schodów, który pozwoli Wam zobaczyć przewidywany efekt końcowy projektu. Zobaczcie tu przykład …W jaki sposób zaplanować schody?

Aby zobaczyć, efekt planowanych przez nas schodów, można skorzystać z kreatora tej konstrukcji TUTAJ.  Jednak ważny jest nie tylko ostateczny efekt, ale również miejsce i otoczenie, w którym planujemy schody.
 1. Jeśli macie taką możliwość, warto umieścić schody w centrum otwartej przestrzeni. Wtedy, efekt amerykańskiej księżniczki, murowany! Schody staną się nie tylko elementem funkcjonalnym wnętrza, ale także miejscem żyjącym z innymi strefami domu.
 2. Stopnie, jeśli masz taką możliwość, postaraj się poszerzyć dolne stopnie lub wprowadź spocznik. Tak abyś mógł wykorzystać stopnie schodów również do siedzenia i obserwacji otoczenia z góry.
 3. Pamiętaj, że schody, to element konstrukcyjny, który pełni również funkcję dekoracyjną. Warto umieścić go w pobliżu naturalnego światła. Przy oknie lub pod oknem dachowym. Naturalne światło będzie kształtować światłocień schodów, a także wskaże drogę do celu. Także, ze schodów będziesz mógł podziwiać ładny widok.

CZY MACIE SCHODY W SWOICH DOMACH? JAK JE PLANOWALIŚCIE? CZY LUBICIE Z NICH KORZYSTAĆ? CZY SĄ WYGODNE? CZY KORZYSTACIE Z NICH NIE TYLKO JAKO ELEMENT ŁĄCZĄCY DWA POZIOMY?


foto / Fontanot

Ola z apetycznego wnętrza

4 komentarze:

 1. Spiralne schody są świetną alternatywą w miejscach gdzie nie ma większej przestrzeni dla położenia schodów. Klienci bardzo często o tym zapominają, że istnieje i w takiej sytuacji jakieś rozwiązanie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Spiralne schody bardzo efektownie wyglądają i są świetną opcją dla małych mieszkań. Ja osobiście nie jestem ich zwolenniczką i wolę tradycyjne schody.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne są te schody. Wyobrażam sobie takie w swoim mieszkaniu. Na pewno takie schody potrafią odmienić każde mieszkanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Schody rzeczywiście prezentują się naprawdę wspaniale, ale dla mnie byłyby zbyt strome, więc nie zdecydowałbym się na takie rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń

Instagram